Od 7 września do 31 października, w kościele Marii Panny (Frauenkirche) w Gӧrlitz oglądać można interesującą wystawę zatytułowaną „So tritt heraus aus Deiner Hülle/ Zatem wyjdź ze swojej skorupy”. Towarzyszy jej program, o którym więcej poniżej.
Wystawa, której organizatorem jest Evangelische Innenstadtgemeinde Görlitz, stanowi preludium do przyszłorocznych obchodów 400. rocznicy śmierci mistyka i teozofa Jakuba Bӧhme i jest poświęcona stowarzyszeniom oraz instytucjom, które w drugiej połowie XIX w. działały na rzecz zachowania spuścizny Jakuba Böhme. Rezultatem ich aktywności było m.in. wzniesienie w 1898 roku, w Dniu Reformacji, pomnika, który obecnie usytuowany jest w Parku Pokoju w Gӧrlitz.
Wystawie towarzyszy ciekawy program, skierowany nie tylko do zainteresowanych postacią i twórczością Jakuba Böhme, ale także do miłośników muzyki i literatury późnego renesansu i wczesnego baroku:
Czwartek, 21 września, godz. 18:30, Kościół Marii Panny (Frauenkirche)
Muzyka i teksty późnego renesansu w wykonaniu śpiewaków chóru kameralnego Augustum-Annen-Gymnasium w Görlitz pod dyrekcją Anke-Elisabeth Bertram / wstęp wolny
Czwartek, 28 września, godz. 19:30 Kościół Marii Panny (Frauenkirche)
Prezentacja nowego wydania Brewiarza Jakuba Böhme autorstwa Heinricha Bornkamma / wstęp wolny
Profesor teologii Heinrich Bornkamm, uznawany dziś za jednego najważniejszych historyków Kościoła XX wieku, był synem pastora z Gӧrlitz, gdzie wychował się i rozpoczął swoją edukację. Jego rozprawa „Luter i Bӧhme” z 1925 wywołała naukową sensację. Inna z jego prac, Böhme-Brevier (Brewiarz Bӧhmego), nad którą pracował w latach 1924 – 1936, miała przybliżyć odbiorcom życie i dzieło Jakuba Böhme, czyniąc je przystępnym i zrozumiałym dla niespecjalistów. W tamtym czasie bardzo brakowało takiego popularnonaukowego podręcznika, który nie tylko pomagałby zgłębiać myśli mistyka i teozofa z Gӧrlitz, ale też pozwalał się nimi cieszyć i odnajdywać radość w lekturze. Trzeba przyznać, że podręcznika takiego brakuje także dziś.
Wstęp na wystawę i towarzyszące jej wydarzenia jest bezpłatny. Na miejscu, do dyspozycji zwiedzających, ulotki w języku polskim.