W piątek 8 września w Europa-Mieście Görlitz-Zgorzelec odbędzie się inauguracja czwartej edycji projektu European Peace Ride 2023. Międzynarodowy przejazd kolarski nawiązuje do Wyścigu Pokoju i w trójstronnej, polsko-czesko-niemieckiej formule, wyruszy z Mostu Staromiejskiego o godzinie 11:00.
W zeszłym roku startowaliśmy z Wrocławia, teraz inauguracyjnym przejazdem podkreślamy unikalność naszego dolnośląskiego trójstyku: polski odcinek rozciąga się od granicy niemieckiej do czeskiej, wiodąc w większości po malowniczych terenach historycznych Górnych Łużyc. W peletonie jadą z nami kolarze z mijanych miejscowości – Zgorzelca, Lubania czy Kościelników oraz kolarka z Leśnej, a także dziennikarz radiowy z Wrocławia, reprezentanci Policji i oficjalna reprezentacja Polski Państwowej Straży Pożarnej. – mówi Krzysztof Dobrowolski, koordynator imprezy w Polsce.
W wydarzeniu weźmie udział około 200 kolarek i kolarzy z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, przed którymi trzy etapy tej transgranicznej kolarskiej przygody: ze Zgorzelca, przez Lubań, Leśną i przejście graniczne w Miłoszowie przejadą do Mladá Boleslav w Czechach (8 września), następnie do Pilzna (9 września), a docelowo do Chemnitz, gdzie w niedzielę 10 września zaplanowana jest impreza finałowa. Właśnie tam, ponieważ European Peace Ride stanowi jeden z głównych projektów Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025.
Impreza w obecnym kształcie nawiązuje do legendy Międzynarodowego Wyścigu Pokoju i jego historii, łącząc nasze trzy kraje i regiony w atmosferze przyjaźni oraz wspólnego, sportowego przedsięwzięcia. Zainicjowany 70 lat temu wyścig był w okresie swej świetności największą amatorską imprezą kolarską w Europie, ze względu na skalę, poziom i standardy organizacji nazywaną Tour de France Europy Wschodniej.
European Peace Ride nawiązuje do tych tradycji, ale jest przedsięwzięciem nie tylko sportowym, ale i kulturalnym – wokół przejazdu zaplanowany jest szereg działań z udziałem twórców kultury – koncerty, odczyty literackie, nastawione na podkreślenie historii i dziedzictwa kulturowego miejscowości i regionów położonych wzdłuż trasy przejazdu. W tym roku w przedsięwzięciu czynnie udział bierze Lothar Quinkenstein – pisarz i wykładowca akademicki oraz tłumacz Olgi Tokarczuk na język niemiecki.
Na inauguracji 8 września obecni będą Premier Saksonii Michael Kretschmer, Oberbürgermeister Chemnitz Sven Schulze, Oberbürgermeister Görlitz Octavian Ursu oraz Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz. O muzyczną oprawę zadba znana w regionie grupa Sax Brass Band. Wcześniej, o godzinie 9:30 pod Ratuszem na Dolnym Rynku w Görlitz odbędzie się powitanie uczestniczek i uczestników, którzy – wraz z towarzyszącą wydarzeniu delegacją przedsiębiorców – dotrą do Görlitz specjalnym pociągiem w ramach proekologicznej akcji realizowanej we współpracy z Erzgebirgsbahn, regionalnym przewoźnikiem z Saksonii.
Impreza odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Konsula Generalnego Niemiec, Minister Stanu Saksonii ds. Sprawiedliwości i Demokracji, Europy i Równości oraz burmistrzów Chemnitz, Görlitz i Zgorzelca. Więcej informacji o wydarzeniu: EPR 2023
Źródło: Organizatorzy EPR 2023