Samorządy powiatu zgorzeleckiego zrzeszone w Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej podpisały deklarację „Łużycki Zielony Ład”. To kolejny krok ku bezpiecznej, stopniowej transformacji energetycznej Zagłębia Turoszowskiego.
Gminy, które 30 października przyjęły wspólne stanowisko i podpisały deklarację, określającą zakres i kierunek działań na najbliższe lata, współpracują ze sobą także w ramach ZKlastra i Komitetu Transformacji Zagłębia Turoszowskiego, powołanego w październiku 2019r. Wszystkie te działania służą przygotowaniu gmin Powiatu Zgorzeleckiego na zmiany wynikające z odejścia od energetyki opartej na węglu i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. To główne założenia przyjętej rok temu unijnej strategii Europejskiego Zielonego Ładu oraz Dolnośląskiej Strategii Energetycznej, która właśnie powstaje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
Zapisy deklaracji Łużycki Zielony Ład wpisują się w obie strategie i są wyrazem stanowiska samorządów lokalnych, które nie chcą się biernie przyglądać rozwojowi wydarzeń. Samorządowcy dostrzegają potencjalne zagrożenia dla swoich gmin i chcą wolą przygotować się na zmiany, dlatego zabiegają o to, aby do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, oprócz całego subregionu wałbrzyskiego (powiaty dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki) zgłoszone zostało także zagłębie turoszowskie, które obecnie odpowiedzialne jest za ok. 8 proc. rocznej produkcji energii w Polsce. Gospodarze gmin powiatu zgorzeleckiego i starosta mają świadomość, że wydobycie węgla kiedyś się skończy, zależy im jednak, aby mieszkańcy ich gmin możliwie jak najmniej dotkliwie odczuli skutki transformacji. Starania te popierają również marszałek województwa i radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Przyjęta przez nich Uchwała sejmiku województwa z 23 września 2020r. w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego transformacji energetycznej Dolnego Śląska i Zagłębia Turoszowskiego została przekazana: Wiceprzewodniczącemu Wykonawczemu Komisji Europejskiej ds. Działań na Rzecz Klimatu, Europejskiej komisarz ds. Spójności i Reform, Ministrowi Aktywów Państwowych, Ministrowi Klimatu, Ministrowi Funduszy i Polityki Regionalnej oraz posłom do Parlamentu Europejskiego z Dolnego Śląska.
Główne założenia deklaracji Łużycki Zielony Ład
– Celem naszym jest, aby działania związane z transformacją energetyczną były prowadzone w sposób zaplanowany i stopniowy, z poszanowaniem godności ludzkiej i przy zapewnieniu odpowiedniego standardu życia osób nią dotkniętych. Dlatego też najbardziej efektywnym rozwiązaniem byłoby zachowanie dwubiegunowości: zapewnienie pracy kopalni i elektrowni w najbliższym okresie oraz z drugiej strony: podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do zmiany charakteru działalności gospodarczej w naszym regionie, tj. tworzenia nowoczesnych miejsc pracy, rozwoju firm i przedsiębiorstw, zapewnienie dostępu do szkoleń i kursów kwalifikacyjnych – deklarują samorządowcy
Dokument określa katalog działań, jakie podejmą samorządy, aby przygotować się do transformacji regionu:
Opracowała: Renata Burdosz / samodzielne stanowisko ds. współpracy z mediami Urzędu Miasta Zgorzelec