„To spotkanie, które nie występuje w naturze, jest niezwykle interesujące zarówno dla mieszkańców wybiegu pigmejek, gryzoni moko, jak i dla odwiedzających zoo” – wyjaśnia kurator Catrin Hammer.
Podczas gdy Moko skalny – gatunek gryzonia z rodziny kawiowatych zamieszkuje suche, skaliste obszary z niskimi krzewami w północno-wschodniej Brazylii, najmniejsze małpy świata, pigmejki karłowate, ważące zaledwie około 120 g, występują w północno-zachodniej części kontynentu południowoamerykańskiego.
Moko skalne, znane są z doskonałych umiejętności wspinaczkowych, zarówno po skałach jak i drzewach, co można doskonale zaobserwować odwiedzając te sprytne gryzonie w ich zagrodzie. Oznacza to, że spotkania z innymi gatunkami mogą odbywać się na różnych poziomach, zarówno na ziemi, jak i na wysokości. Co ciekawe, najbliższym krewnym Moko jest znacznie większa od niego kapibara.
Oprócz moko i pigmejek karłowatych na wspólnym wybiegu, w harmonijnej wspólnocie, mieszkają także wysoce zagrożone marmozety złotogłowe.
Źródło: Tierpark Görlitz Zgorzelec Nasze Zoo