14 lipca (piątek) wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać, potwierdzając swoją tożsamość we wszystkich urzędach.
Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.
mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:
Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.
mDowód będzie natomiast respektowany w każdej innej sytuacji, wymagającej potwierdzenia naszej tożsamości: w przychodni, sądzie, zawierając umowy, wypożyczając samochód lub sprzęt np. sportowy, u notariusza czy na poczcie.
Co znajdziemy w interfejsie?
Guide (czyli przewodnik po usłudze), w bardzo przystępny sposób ułatwi nam poruszanie się po najważniejszych funkcjonalnościach usługi.
Karta dokumentu, z niebieskim giloszem (czyli trudnym do podrobienia rysunkiem) w tle, podobnie do klasycznego dowodu wyświetli nasze zdjęcie, numer PESEL, a także informację o ważności mDowodu.
Na ekranie Dane dokumentu zauważymy szczegóły zarówno mDowodu, jak i dowodu osobistego – jednak dane dowodu osobistego umieszczone są w aplikacji tylko poglądowo, możemy do nich zajrzeć, gdy np. wypełniamy jakiś formularz.
Ponadto w opcji Twoje dodatkowe dane będziemy mieli możliwość sprawdzenia na przykład swojego obecnego adresu zameldowania.
Rozwiązanie Potwierdź swoje dane pozwoli na weryfikację informacji o nas, gdy ktoś sprawdza nasz dokument. Aby potwierdzić swoją tożsamość, wystarczy pokazać ekran z widokiem dokumentu. Czasami jednak ktoś może poprosić nas (na przykład w urzędzie albo przy spisywaniu umowy) o zeskanowanie jego kodu QR, aby mieć pewność, że nie dochodzi do oszustwa. Wtedy zobaczy nasze dane na swoim ekranie i będzie mieć pewność, że pod nikogo się nie podszywamy.
Skaner QR służy także do potwierdzania swoich danych w internecie. Tym sposobem możemy na przykład zalogować się do strony urzędu bez loginu i hasła. Wystarczy, że na stronie wybierzemy opcję logowania aplikacją.
Źródło: gov.pl