Od środy 12 maja zieloną kopułę Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu ponownie zdobi korona! To replika oryginału, który zaginął po drugiej wojnie światowej. Jej wygląd odtworzono na podstawie archiwalnych zdjęć.
Miejski Dom Kultury, uznawany za najpiękniejszy budynek nie tylko w naszym mieście, ale również w całym regionie, został przyozdobiony w należne mu insygnia. Historyczne i widowiskowe nasadzenie miedzianej korony zakończyło kolejny etap prac prowadzonych w ramach projektu „Pomyśl Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość – Modernizacja budynku Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu – II etap”, na który Miasto Zgorzelec pozyskało środki z unijnego Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.
Zgorzeleckiego aktu koronacyjnego dokonano przy użyciu specjalnego dźwigu o wysięgu 79 metrów, który umożliwił zamontowanie na szczycie MDK 150-kilogramowej korony. Jej prusko-niemiecki pierwowzór zginął z dachu ówczesnej Górnołużyckiej Hali Chwały po drugiej wojnie światowej i nie został już odnaleziony. Co więcej, korony nigdy nie założył nawet żaden niemiecki cesarz, ponieważ jej rozwój nie wyszedł poza stadium drewnianego modelu!
Dlatego też wykonanie kopii, którego podjęła się firma Protec, nie było łatwym zadaniem. Prace nad rekonstrukcją korony rozpoczęły się w lutym 2021 roku. Wyzwanie stanowiło m.in. odwzorowanie bogatych w detale zdobień, które zostały odtworzone jedynie na podstawie zachowanych archiwalnych fotografii.
Najpierw jednak wykonano drewnianą konstrukcję do której zostały przykręcone profilowane stopy montażowe połączone z nierdzewną ramą korony. Następnie do powstałej formy zamontowano ozdobne blachy czołowe z miedzi. Powstały również kanały odpływowe z wylewkami odprowadzające wodę deszczową na zewnątrz kopuły.
Dodatkowe wzmocnienia z miedzianych płaskowników wzmacniają całość konstrukcji, co czyni ją wyjątkowo odporną na porywiste wiatry. Jednocześnie nadają one koronie eleganckiego i klasycznego charakteru.
Powiązany artykuł: