Czy wiesz, że rozliczając swój PIT możesz w prosty sposób sprawić, że Twój podatek zostanie w mieście zamiast trafić do wspólnego ”worka”?
Możesz zdecydować do kogo trafi tzw. „1,5%” czyli ta część podatku dochodowego, która zwyczajowo wraca do państwa. Rozliczając PIT wskaż organizację pożytku publicznego działającą na terenie naszego miasta podając jej nazwę i numer KRS. Wybierz z istniejących instytucji zgodnie z własnym przekonaniem. Możesz podbudować budżet jednego z klubów sportowych, stowarzyszeń prozdrowotnych, zgorzeleckich Amazonek, „mandolin” i wielu innych. W Zgorzelcu mamy sporo słusznych inicjatyw, dla których zwrot z podatku dochodowego będzie dużym wsparciem w funkcjonowaniu. Pomóż budować swoją lokalną społeczność.
Chcesz przekazać swój zwrot konkretnej instytucji ale nie ma jej na liście? Dopytaj! Być może jest częścią większej organizacji zarejestrowanej w innym mieście – wtedy potrzebny Ci będzie KRS tej organizacji i specjalny dopisek w rubryce „cel szczegółowy”.
Twój podatek może stanowić wkład w lokalne inwestycje. Wskazując w odpowiednim miejscu, w zeznaniu podatkowym adres zamieszkania i lokalny urząd skarbowy część podatku wróci i będzie wykorzystana właśnie w Zgorzelcu. Możesz realnie wpłynąć np. na poprawę infrastruktury miasta. Co ważne, nie trzeba być zameldowanym w Zgorzelcu- wskazujemy aktualny adres zamieszkania, dzięki czemu mamy wpływ na miejsce, w którym faktycznie przebywamy.
PIT należy rozliczyć do końca kwietnia. Możesz to zrobić tradycyjnie, papierowo bądź za pomocą dostępnych narzędzi internetowych m.in.:
Bez względu na to jaki sposób rozliczenia wybierzesz, w każdym masz możliwość przekazania „1,5%” i wskazania swojego miasta. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Rozliczaj PIT świadomie i wspieraj lokalne inicjatywy.
Nie każda organizacja pozarządowa jest jednocześnie organizacją pożytku publicznego – do uzyskania statusu OPP należy wystąpić o jego nadanie do sądu i spełnić określone wymogi. Dodatkowy status wiąże się z dodatkowymi obowiązkami organizacji ale daje też przywileje jak choćby możliwość przekazywania na jej rzecz zwrotu „1,5%”.
Kto i na jakich warunkach może otrzymać status OPP: PORADNIK NGO