Muzyka łączy. Ale może również oświecać, przekazywać ideały i wzywać do ochrony naszego dziedzictwa społecznego poprzez rozbudzenie wyobraźni. Takie są przemyślenia dwóch partnerów, którzy pochodzą z bardzo różnych światów artystycznych, a jednak od pewnego czasu ambitnie i z powodzeniem współpracują ze sobą: EuropaChorAkademie z Görlitz i duet jazzowy Vladyslav Sendecki na fortepianie wraz z perkusistą Jürgenem Spieglem z Hamburga.
W tej niezwykłej konstelacji rozwijają teraz wspólnie projekt „Talking Walls” – współpracę między „najmniejszą orkiestrą świata”, jak chwalono duet – a stypendyst(k)ami i chórzyst(k)ami z polsko-niemieckiego miasta granicznego nad Nysą.
Niezwykły duet fortepianu i perkusji opiera się na wyjątkowym życiorysie artystycznym Vladyslava Sendeckiego jako wieloletniego pianisty solowego z NDR Big Band oraz różnorodnym doświadczeniu Jürgena Spiegela jako kamienia węgielnego wielu zespołów, w tym znanego Tingvall Trio. Obaj wybrali jeden z najciekawszych chórów w Europie jako partnera dla projektu „Talking Walls” – EuropaChorAkademie Görlitz, międzynarodowy ośrodek chóralny z programem artystycznym w dziedzinie współczesnej muzyki chóralnej i symfonicznej. Akademia chóralna zrzesza profesjonalnych wokalistów z całej Europy, głównie z krajów bałtyckich: Estonii, Litwy i Łotwy, Polski, Ukrainy i Niemiec. Interakcja między duetem Sendecki/Spiegel i chórem przywołuje echa „The Wall” Pink Floyd – innymi słowy „Talking Walls”.
Koncert prezentujący efekty tej współpracy, odbędzie się w dniu 21.09.2024 r. o godz. 19:30 w Gerhart Hauptmann- Theater Görlitz. (Demianipl. 2, 02826 Görlitz).
Dzięki ekskluzywnej kompozycji tej ścieżki dźwiękowej, partnerzy pragną wnieść swój muzyczny wkład w zrozumienie ważnych kwestii społecznych. Mamy nadzieję, że wyrafinowana multimedialna gra magicznych tekstów, obrazów i kreatywnych kompozycji dla tego specjalnego zespołu pozwoli słuchaczom zaangażować się w kwestie naszych czasów w pozytywny i transgraniczny sposób. Sendecki: „Piękno muzyki i twórczy wpływ artystów mają moc, której nie sposób się oprzeć”.
Więcej informacji oraz sprzedaż biletów znajduje się na stronie internetowej: g-h-t.de
Rzeki takie jak Łaba czy Nysa nie dbają o granice – łączą się jak muzyka: podobnie jak mosty nad niegdyś hermetycznie zamkniętą Nysą między dwiema częściami dawnego bliźniaczego miasta Görlitz/Zgorzelec. EuropaChorAkademie symbolizuje ten motyw połączenia: ma siedzibę w Görlitz, ale próby i występy odbywają się po drugiej stronie, w polskim mieście Zgorzelec, na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, gdzie obecnie znajduje się Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – miejsce pamięci i spotkań. To centrum, znajdujące się w trójkącie granicznym Polski, Niemiec i Czech służy upamiętnieniu historii tego miejsca i zbliżeniu różnych narodów w kontekście edukacji kulturalnej i artystycznej. Teraz „Talking Walls” podejmuje motyw łączący z dużymi obrazami Łaby, kluczowego tematu w ostatnim filmie trylogii: MIASTO, KRAJ, RZEKA w reżyserii Timo Großpietscha. Od źródła do morza, od Czech do Saksonii i Hamburga, od dziś do wczoraj i od narodzin do śmierci – film o naturze, biegu rzeczy i naszym przemijaniu. Ideą projektu jest odwołanie się do tematów, które dotykają nas wszystkich, takich jak myśli o charakterze osobistym: rozpacz, miłość, nienawiść, honor, moralność, strata, szczęście, życie i śmierć. Kompozycja ma na celu ożywienie muzyki klasycznej XXI wieku – pięknej, kapryśnej, abstrakcyjnej, łączącej znane z nieodkrytym, w pełni skomponowanej i jednocześnie zaimprowizowanej. Wyobraźnia, psychodelia, dzisiejszy świat dźwięków z wizjonerskim potencjałem, muzyka naszych czasów.
Źródło: EuropaChorAkademie gGmbH