1 października startuje akcja pilotażowa „Zielona, niebieska, biała – nie wyrzucaj, sprzedaj!” Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zgorzelcu rozpoczyna skup butelek PET, plastikowych nakrętek oraz puszek aluminiowych. Dotychczas przedsiębiorstwo odbierało te surowce wyłącznie w ramach obowiązującej umowy odbioru odpadów komunalnych. Dzięki wprowadzeniu nowej usługi będziemy mieli możliwość sami zarabiać na śmieciach.
Puszki aluminiowe, butelki i nakrętki przyjmowane będą w siedzibie MPGK Sp. z o.o. przy ul. Łużyckiej 3 od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 do 17:00.
MPGK przyjmie butelki PET wyłącznie w postaci:
Szacunkowa ilość butelek PET przypadająca na 1 kg to ok. 25 szt. (butelka o pojemności 1,5 l), a w przypadku nakrętek 1 kg uzyskamy przy ok. 300-500 szt. (w zależności od ich masy).
Cena skupu butelek PET i nakrętek:
MPGK przyjmie puszki aluminiowe wyłącznie w postaci:
Szacunkowa ilość puszek aluminiowych przypadająca na 1 kg to ok. 56 szt.
Cena skupu puszek aluminiowych 2,20 zł/kg.
Aktualny cennik dostępny będzie na stronie MPGK www.mpgk.zgorzelec.pl, a ceny skupu aktualizowane 1 x w tygodniu (w zależności od cen rynkowych). Akcja „Zielona, niebieska, biała – nie wyrzucaj, sprzedaj!” potrwa do 31 grudnia 2020 roku.
Zalety recykligu PET:
Recykling to przyszłość, dlatego bardzo ważne jest uczenie dzieci dobrych nawyków segregacji odpadów już od najmłodszych lat. Pamiętajmy o tym i dawajmy dobry przykład – dzieci chętnie uczą się segregacji śmieci i dbania o środowisko na konkretach.
Recykling plastikowej butelki zaczyna się od selektywnej zbiórki i segregacji.
Politereftalan etylenu (PET) wykorzystano po raz pierwszy w 1941 roku do produkcji włókien syntetycznych. Potencjał nowego materiału eksploatowano w latach 60. w produkcji różnego rodzaju folii, zarówno opakowaniowych, jak i fotograficznych, itp. Produkcję opakowań (przede wszystkim butelek) PET rozpoczęto w połowie lat 70. Od tego czasu, PET stał się głównym tworzywem opakowaniowym, stosowanym w przemyśle spożywczym.
Obecnie, produkcja plastikowych opakowań przewyższa możliwości selektywnej zbiórki odpadów,
a zalegające na wysypiskach, zużyte butelki PET stanowią problem wszystkich wysoko uprzemysłowionych krajów.Surowiec PET uzyskany podczas recyklingu butelek i plastikowych nakrętek znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi w przemyśle spożywczym i odzieżowym. Producent przetwarza je na granulat, z którego wytwarza się m.in. rury PCV, opakowania, wiadra budowlane, łopaty do śniegu, grabie, doniczki, wieszaki na ubrania czy też obudowy do sprzętu RTV, AGD i komputerów.