W 2024 roku obchodzimy szczególną rocznicę – 400 lat od śmierci filozofa i mistyka Jakuba Böhme. Z tej okazji organizatorzy zapraszają 8 września na wyjątkowe wydarzenie pełne sztuki, historii i refleksji nad twórczością Böhmego.
Niedzielne wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 na Untermarkt przy historycznej wadze. Stąd uczestnicy wyruszą w symboliczną podróż prowadzącą przez Most Staromiejski, do Domu Jakuba Böhme aż po Miejski Dom Kultury. To trasa nie tylko geograficzna, ale i duchowa, w której przewodnikiem będzie życie i filozofia Jakuba Böhme.
Artyści na trasie – performatywne interpretacje
Na kilku przystankach w trakcie spaceru artyści będą interpretować życie oraz twórczość Jakuba Böhme. Każda stacja to inna historia – odkryjemy mistyczne idee oraz głębokie refleksje na temat duchowości i ludzkiego istnienia, które filozof przekazywał w swoich pismach.
Piknik artystyczny przed Miejskim Domem Kultury
Po zakończeniu spaceru, od godziny 14:00, na skwer im. ks. Jerzego Popiełuszki na uczestników czeka piknik pełen artystycznych atrakcji. W ramach tej części programu będzie można zobaczyć kolejne performansy, tym razem w wykonaniu artystów takich jak Tomasz Domański z Wrocławia czy Lala Podlacha. Ich prace z nurtu LandArt nawiążą do mistycznych koncepcji Böhmego.
Spotkanie dwóch myślicieli – muzyczne czytanie
O godzinie 16:00 „Jakub Böhme i Franz Kafka – Dwaj panowie wyjęci z czasu”. To wyjątkowe muzyczne czytanie nada tekstom Böhmego i Kafki nowego wymiaru, stając się pomostem między różnymi epokami i światopoglądami.
Wystawy i filmy o Jakubie Böhme
Między godziną 14:00 a 18:00 zapraszamy do zwiedzania Miejskiego Domu Kultury, gdzie przygotowano wystawę oraz projekcje filmów poświęconych właśnie Jakubowi Böhme. To doskonała okazja, by zgłębić jego życie i twórczość w bardziej intymnej i wizualnej formie odkrywając wpływ, jaki wywarł na filozofię i mistycyzm europejski.
Dzień Otwartych Zabytków
Niedzielną podróż w czasie warto wzbogacić o Dzień Otwartych Zabytków w Gӧrlitz. 8 września, od godziny 10:00 muzea i zabytkowe budynki w Gӧrlitz, po raz kolejny, otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. Tegoroczne motto: „Świadkowie historii” podkreśla genezę i podstawowy cel ochrony zabytków – zachowanie materialnych świadectw naszej przeszłości. Program z wykazem udostępnianych obiektów i terminami wycieczek na stronie:
www.tag-des-offenen-denkmals.de
Źródło: MDK Zgorzelec