Poniemiecka nieswojość? Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza na spotkanie dyskusyjne wokół książek „Poniemieckie” i „Nieswojość”. Obie ukazały się pod koniec 2019 roku. Obie podejmują temat oswajania poniemieckiej spuścizny materialnej na tzw. ziemiach odzyskanych. Obie są o nas.
Pierwsza, wydana przez Wydawnictwo Czarne, nosi tytuł „Poniemieckie”. Jej autorka, Karolina Kuszyk, snuje błyskotliwą opowieść o losach rzeczy codziennego użytku, ale też domów, ludzi i cmentarzy, którą buduje głównie na fundamencie wspomnień osadników i przesiedleńców, ale też na bazie własnych rodzinnych doświadczeń. To książka, która skłania do zadawania sobie pytań czym dzisiaj, dla wnuków i prawnuków pierwszych polskich osadników, jest dolnośląska tożsamość?, czym 75 lat po wojnie jest polskość „ziem odzyskanych“?, ile obcości potrafimy znieść w tym, co „swoje“?
Druga, wydana przez wydawnictwo Warstwy i ASP Kraków, o wymownym tytule „Nieswojość” to zbiór fotografii dokumentujących jak bardzo „nieswoje“ przez wiele dziesiątków lat było to, co poniemieckie, zastane. Niejako komentarzem do nich jest 10 esejów, których autorki i autorzy dokonują pogłębionej refleksji nad kulturowymi skutkami wielkiego historycznego eksperymentu za jaki uznać należy niemal całkowitą wymianę ludności Dolnego Śląska po 1945 roku. Autorzy „Nieswojości”, Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko, redaktorzy tomu i autorzy zdjęć, skupiają się na wizualnej stronie fenomenu poniemieckiego dziedzictwa z pozycji fotografa jako antropologa, który z dystansu rejestruje kulturowe artefakty i wybierając taki a nie inny ich fragment inicjuje krytyczny dyskurs socjologiczny. Autorzy esejów dopełniają obraz słowem, dodają emocji, dzielą się spostrzeżeniami, refleksjami i wspomnieniami.
Wybór fotografii z książki „Nieswojość” zaistniał jako wystawa o tym samym tytule, którą do 9 lipca oglądać można w Galerii Brüderstraße w Görlitz. Zakończy ją rozmowa z autorami książek „Poniemieckie” i „Nieswojość” i kulturoznawcami, na które Muzeum Śląskie zaprasza wszystkich chętnych we czwartek, 9 lipca o godz. 18:00 w Muzeum Śląskim w Görlitz. Gośćmi spotkania będą:
Dyskusję (w języku polskim) poprowadzi Agnieszka Bormann, referentka ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz. ZAPRASZAMY!