Obowiązek pamięci, pamięć bez obowiązku, czy niepamięć? Opowieść o miejscach, ludziach i wydarzeniach II wojny światowej to dla nas jedynie mit, czy ważny fundament współczesności? Co buduje na nim Zachód, a co Wschód? Jakie są europejskie narracje II wojny światowej? Zapraszamy na dwa dni rozważań, dyskusji i debat o wczoraj, dziś i jutrze.
Wczoraj a dziś
„Europejskie narracje II wojny światowej. Obowiązek pamięci – Obozy jenieckie jako miejsca pamięci i edukacji regionalnej” to temat konferencji kończącej polsko-niemiecki projekt „Poznać i zrozumieć. Pamięć w imię przyszłości. Rozwój sieci edukacyjnych i społeczeństwa obywatelskiego w polsko-saksońskim regionie przygranicznym”, która 8 grudnia odbywać się będzie w Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu-Koźlicach. Miasto Zgorzelec jest jednym z partnerów projektu, który otrzymał dofinansowanie z programu INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Co: Konferencja „Europejskie narracje II wojny światowej. Obowiązek pamięci – Obozy jenieckie jako miejsca pamięci i edukacji regionalnej”.
Gdzie: Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura/Miejsce Pamięci Stalag VIII A Zgorzelec-Koźlice
Kiedy: czwartek, 8 grudnia, godziny 9:30-16:30
Szczegółowy program konferencji w załączeniu.
Dziś a jutro
Wydarzeniem towarzyszącym konferencji będzie wieczór autorski Kazimierza Wóycickiego*, poświęcony jego najnowszej książce zatytułowanej „Globalna Ukraina”, w której pokazuje jak kraj o niezwykłej i skomplikowanej historii staje się miejscem zasadniczych rozstrzygnięć w światowej polityce. Autor, specjalista ds. Europy Środkowej i Wschodniej, publicysta i wykładowca uniwersytetów polskich i ukraińskich, poddaje wnikliwej analizie obecne wydarzenia, pokazując jak opór i determinacja Ukraińców odpierających moskiewską agresję, zmienia nie tylko powszechne wyobrażenia o kontynencie europejskim i stosunkach Wschód–Zachód, ale także koordynaty polityki globalnej.
Co: Spotkanie autorskie z Kazimierzem Wóycickim o książce „Globalna Ukraina”
Gdzie: Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura/Miejsce Pamięci Stalag VIII A Zgorzelec-Koźlice
Kiedy: piątek, 9 grudnia, godz. 17:00
Podczas spotkania możliwy będzie zakup prezentowanej publikacji.
*Dr Kazimierz Wóycicki – dyrektor Akademii Wschód, wykładowca polskich oraz ukraińskich uniwersytetów, specjalista ds. Europy Wschodniej i Środkowej i jeden z najwybitniejszych polskich znawców współczesnej Ukrainy. Autor licznych publikacji, opracowań i książek dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej, m.in. „Nostalgia i polityka. Esej o powrocie do Europy Środkowej”, „Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą” oraz współautor (z Adamem Balcerem) książki „Polski pionek na wielkiej szachownicy”.