Jeśli ktokolwiek natrafi w Internecie na niepokojące materiały, na których widać na przykład wykorzystywanie dziecka, powinien jak najszybciej je zgłosić. Ministerstwo Cyfryzacji zapewniło proste narzędzie do przesyłania takich zgłoszeń. Jest ono wbudowane w aplikację mObywatel, a dokładnie w usługę Bezpiecznie w sieci.
Każde zgłoszenie nielegalnych treści przyczynia się do walki z przemocą wobec dzieci w sieci. Tylko w pierwszym półroczu 2024 roku zarejestrowano 10,3 tys. zgłoszeń dotyczących materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci – to czterokrotnie więcej niż w całym 2023 roku. Wzrost liczby zgłoszeń może wynikać ze zwiększonej świadomości społecznej. Teraz dzięki nowej funkcji w mObywatelu jest to jeszcze łatwiejsze. Każda reakcja może pomóc szybko podjąć działania odpowiednim służbom.
Funkcja „Nielegalne treści” została wprowadzona w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”. Umożliwia użytkownikom aplikacji zgłaszanie niepokojących materiałów w sposób prosty i intuicyjny. Zgłoszenia są analizowane przez ekspertów z zespołu Dyżurnet.pl działającego w NASK, a w razie potrzeby przekazywane odpowiednim służbom w Polsce i za granicą.
Dzięki aplikacji mObywatel zgłoszenie można także wysłać anonimowo. Pomimo, że jest ono przesyłane z mObywatela, żadne dane użytkownika nie są przekazywane wraz ze zgłoszeniem. Jedyna konsekwencja wybrania tej opcji jest taka, że sygnalista nie będzie mógł otrzymywać powiadomień o statusie sprawy na adres e-mail. Nie ma to jednak żadnego wpływu na zainteresowanie zgłoszeniem ze strony ekspertów Dyżurnet.pl – bez względu na to, czy zgłoszenie będzie anonimowe, czy nie, wszystkie sprawy będą traktowane tak samo poważnie.
Każdy użytkownik najnowszej wersji aplikacji mObywatel może skorzystać z tej funkcji, jeżeli ma w niej potwierdzoną swoją tożsamość, czyli dodany dokument elektroniczny (na przykład mDowód).
Można to zrobić w 4 prostych krokach:
Jeśli użytkownik wypatrzy więcej niż cztery strony zawierające treści, które w jego ocenie należy zgłosić, może założyć kolejne zgłoszenie i znów postępować zgodnie z opisanymi wyżej krokami.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji