1 kwietnia 2021 r. rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spis jest obowiązkowy i będzie przeprowadzony metodą samospisu. Zanim wypełnimy właściwy formularz, możemy przetestować wersję demonstracyjną aplikacji.
Każda zamieszkała w Polsce osoba ma obowiązek między 1 kwietnia a 30 czerwca 2021 r. (nowelizacja ustawy prawdopodobnie przedłuży ten czas do 30 września) samodzielnie wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Należy to uczynić, wypełniając dane w specjalnej aplikacji, która dostępna będzie na stronie https://spis.gov.pl/
Zanim wypełnimy właściwy formularz, już teraz możemy wypróbować jego wersję demonstracyjną i sprawdzić, czy wszystkie pytania są dla nas jasne. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się przy pytaniach ikonki z literą „i” w kółku. Jeśli mamy wątpliwość, jak odpowiedzieć na pytanie, po kliknięciu na ikonę znajdziemy tam potrzebne wyjaśnienia i wskazówki.
Kliknij, aby przejść do wersji demonstracyjnej aplikacji do samospisu
Obowiązek spisowy
Dane od osób fizycznych objętych spisem powszechnym są zbierane metodą samospisu internetowego. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych o respondencie, zamieszczonych w for-mularzu spisowym.
Samospis internetowy będzie przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r., a po wejściu w życie drugiej nowelizacji ustawy o NSP 2021 w terminie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r.
Metoda samospisu internetowego w pełni zapewnia swobodę przekazywania informacji, szczególnie w zakresie pytań wrażliwych dotyczących np. niepełnosprawności, deklarowania przynależności do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, związków niesformalizowanych.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność, brak dostępu do Internetu), dane są zbierane metodami:
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Kto podlega spisowi?
Spisowi podlegają następujące grupy ludności:
a także:
Spisem nie obejmuje się natomiast:
Więcej informacji w notatkach, przygotowanych z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami oraz o mniejszościach narodowych i etnicznych.