Urodzona w Norwegii, od 18 lat związana z Wrocławiem żydowska aktorka, pieśniarka, reżyserka i dramatopisarka, jesienią odbierze Międzynarodową Nagrodę Mostu za 2019 rok.
Bente Kahan, urodzona w Norwegii piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, absolwentka studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku, od 2001 roku związana z Wrocławiem, gdzie od 2005 roku pełni funkcję dyrektora Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej, mieszczącego się we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem. Dzisiaj ten piękny obiekt, odnowiony dzięki założonej przez artystkę Fundacji Bente Kahan, jest znanym we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku ośrodkiem kultury i edukacji, w którym odbywają się liczne koncerty, odczyty, warsztaty i wystawy popularyzujące żydowską kulturę i historię, odkrywające na nowo żydowskie dziedzictwo Wrocławia, jej nowej małej ojczyzny.
Lecz choć wrocławska działalność artystki nie była obojętna dla decyzji Towarzystwa Przyznawania Nagrody Mostu, to jednak tytuł Laureatki wyróżnienia – przyznawanego przez Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz – Bente Kahan zawdzięcza całej swojej złożonej, niezwykłej osobowości. Członkowie kapituły docenili bowiem jej talent artystyczny, wrażliwość i tolerancję płynące z poczucia przynależności do prastarej tradycji i dobrego rozumienia źródeł kulturowej tożsamości Europy, w której zawiera się także żydowskie dziedzictwo, z którym artystka się nie tylko utożsamia, ale wręcz uznaje za czynnik kształtujący ją jako człowieka i twórcę. Niezrównane wykonania pieśni i poezji żydowskiej przyniosły jej rozpoznawalność i podziw. Określana „Divą muzyki żydowskiej”, czaruje i zachwyca żydowskimi inkrustacjami kultury europejskiej, ratując je od zapomnienia i popularyzując na nowo wśród współczesnych odbiorców. Teraźniejszość dopełnia jednak nie tylko muzyką i słowem, ale także trudnymi wątkami europejskiej historii, dbając o należne miejsce w zbiorowej świadomości dla holokaustu i jego ofiar. Pamięć o tragicznych kartach obecna w scenograficzno – muzycznych kolażach i spektaklach jak „Głosy z Theresienstadt”, czy „Wallstadt 13” to przypomnienie i przestroga. Tak, jak coroczne „Dni wzajemnego szacunku” w Synagodze Pod Białym Bocianem to lekcja otwartości.
„Swoją twórczością artystyczną, zaangażowaniem, obraną drogą życiową i osobistą charyzmą Bente Kahan łączy i godzi różne wątki europejskiej kultury, religijności, etniczne bogactwo i żywiołowe nurty. Na przekór nasilającym się, zauważalnym tendencjom do zamykania się w swoich granicach, skupiania na tym, co swoje i odrzucania inności – otwiera, zaprasza, pokazuje piękno kulturowej różnorodności, uczy cieszyć się nią i szanować ją. I niewątpliwie jest w tym działaniu Budowniczą Mostów prawdziwie europejskiego formatu.” – czytamy w uzasadnieniu Stowarzyszenia na Rzecz Przyznawania Nagrody Mostu o laureatce, która odbierze nagrodę podczas tradycyjnej uroczystości jesienią tego roku.
Źródło: Renata Burdosz – Samodzielne Stanowisko ds. Współpracy z Mediami