Czterysta lat temu, w listopadzie 1624 roku, w Gӧrlitz zmarł Jakub Böhme, siedemnastowieczny myśliciel, mistyk i teozof, który mieszkał i tworzył w Gӧrlitz. Od 1945 roku dom, w którym zamieszkiwał znajduje się w Zgorzelcu, gdzie podobnie jak w sąsiednim Gӧrlitz, uznaje się go za ważną postać lokalnej historii. Przypadające na rok 2024 obchody 400. rocznicy śmierci obfitują w spotkania, konferencje i inne wydarzenia związane z tą ciekawą postacią. Wyjątkowy jubileusz zaakcentowały także rady miejskie Zgorzelca i Gӧrlitz, wyróżniając medalem „Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec – Görlitz” popularyzatorów postaci i dzieła Jakuba Bӧhme – Michaela Prochnowa i Łukasza Chwałkę.
Michael Prochnow, członek zarządu założonego w 2001 roku Międzynarodowego Towarzystwa Jakuba Böhme (IJBG – dawniej Międzynarodowy Instytut Jakuba Böhme), jako przewodnik od 30 lat oprowadza po Gӧrlitz i Łagowie popularyzując osobę i życie Jakuba Böhme. Jest wydawcą publikacji poświęconych mistykowi i pomysłodawcą publikowania tekstów Jakuba Böhme w formie małych książeczek A6, a także niestrudzonym popularyzatorem siedemnastowiecznego mistyka w Europa-Mieście i poza nim. Organizuje festiwal Jakuba Böhme, którego druga edycja odbędzie się w tym roku; jest też współautorem objazdowej wystawy opracowanej wspólnie z historykiem sztuki Arne Franke i teologiem Thomasem Maruckiem, która odwiedziła wiele różnych miejsc w Niemczech i w Polsce. Jego ostatnim pomysłem są czekoladki inspirowane tekstem Jakuba Böhme o czterech temperamentach.
Urodzony i wychowany w Zgorzelcu Łukasz Chwałko jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 4 i Technikum Ochrony Środowiska w Zgorzelcu. Jest też pasjonatem sztuki filmowej, której tajniki zgłębiał jako słuchacz szkoły filmowej w Brighton oraz kursu filmowego w Szkole Wajdy w Warszawie oraz absolwentem studiów licencjackich z kulturoznawstwa oraz magisterskich z dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Ma szerokie zainteresowania, które oprócz filmu obejmują również literaturę, filozofię, historię regionu i problemy kulturowe pogranicza. Był pomysłodawcą, reżyserem i scenarzystą pierwszego filmu popularnonaukowego o Jakobie Bӧhme, dostępnego na płytach DVD oraz na platformach Amazon i Vimeo w 10. wersjach językowych, który otrzymał rekomendacje Uniwersytetu Stanowego Illinois, Uniwersytetu Arizony, Uniwersytetu Karola w Pradze, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Ostrawie.
Laudacja Ł.Chwałko
(0.41mb)