Od 8 listopada osoby wjeżdżające do Niemiec, które w okresie 10 dni poprzedzających wjazd przebywały na obszarze ryzyka (w tym w Polsce), obowiązuje rejestracja drogą elektroniczną dokonana przed wjazdem do RFN.
Według wytycznych niemieckiego Ministerstwa Zdrowia z takiej rejestracji zwolnieni są:
Po zarejestrowaniu się online podróżny otrzymuje informację o skierowaniu go na 10-dniową kwarantannę. Dane podane podczas rejestracji zostaną przekazane do właściwego urzędu ds. zdrowia, który będzie nadzorował kwarantannę. Podróżny ma obowiązek wygenerować kartę lokalizacyjną i mieć ją przy sobie podczas wjazdu. Potwierdzenie elektronicznej rejestracji może być wymagane przez przewoźnika oraz będzie wymagane przez funkcjonariusza granicznego w przypadku kontroli.
Elektroniczna rejestracja wjazdu do Niemiec funkcjonuje pod adresem https://www.einreiseanmeldung.de/ (również w j. polskim).
Jednocześnie poszczególne kraje związkowe przewidują szeroki katalog wyjątków od odbywania kwarantanny, który znacznie wykracza poza trzy opisane wyżej przypadki. Od momentu wejścia w życie elektronicznej rejestracji ani urzędy ds. zdrowia ani landowe wydziały ds. zdrowia nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy podróżni objęci wyjątkami innymi niż w wytycznych Ministerstwa Zdrowia mają obowiązek rejestracji, czy też nie (elektroniczne rejestracja z automatu generuje komunikat o kwarantannie, przesyłając jednocześnie dane do urzędu ds. zdrowia i nie ma możliwości zaznaczenia, że podróżny podlega wyjątkowi). Według roboczych ustaleń do czasu wydania innej oficjalnej interpretacji przyjąć należy, że każdy podróżny nie objęty jednym z trzech wyjątków wskazanych w wytycznych Ministerstwa Zdrowia ma obowiązek dokonania elektronicznej rejestracji, a jednocześnie w razie kontroli musi okazać dokumenty (np. zaświadczenia pracodawcy, zaświadczenia medyczne itp.) uzasadniające zwolnienie go od kwarantanny.
Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia Republiki Federalnej Niemiec, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl
Artykuły powiązane: 4-tygodniowy lockdown w Niemczech