Po odnalezieniu ciał ofiar w zawalonej kamienicy akcja ratownicza została zakończona. W miejscu zdarzenia nadal występują znaczne utrudnienia w ruchu. Będzie to miało wpływ również na nadchodzący świąteczny weekend (Zielone Świątki 24 i 25 maja). Osobom podróżującym w kierunku do i z Polski nadal zaleca się korzystanie z tras alternatywnych przez Hagenwerder/Radomierzyce i Ludwigsdorf.
Ustalenia dotyczące organizacji ruchu drogowego w Görlitz w rejonie przygranicznym:
– ulice Schillerstrasse i Blockhausstrasse zostaną otwarte dla ruchu drogowego, w tym dla ruchu drogowego w kierunku przejścia granicznego Most im. Jana Pawła II
– ulica James-von-Moltke-Strasse pozostanie całkowicie zamknięta co najmniej do końca przyszłego tygodnia
– ulica Kahlbaum-Allee zostanie dopiero we wtorek (26 maja) otwarta dla ruchu wjazdowego z Mostu im. Jana Pawła II do Görlitz.
Dla przypomnienia poniedziałek, 25 maja jest dniem wolnym w Niemczech (2. dzień Zielonych Świątek).
W związku z poniedziałkowym zawaleniem się kamienicy przy ul. James-von-Moltke-Straße w Görlitz, nadal prowadzone są działania ratunkowe oraz czynności mające na celu ustalenie przyczyn zdarzenia.
Zgodnie z najnowszymi informacjami przekazanymi przez władze miasta Görlitz i tamtejszą policję:
▪️ akcja poszukiwania osób zaginionych nadal trwa,
▪️ po przeprowadzonych kontrolach część mieszkańców otrzymała zgodę na powrót do swoich mieszkań,
▪️ na części obszaru nadal obowiązują ograniczenia związane m.in. z odcięciem dostaw gazu.
Aktualne komunikaty władz miasta Görlitz dostępne są pod adresem:
https://www.goerlitz.de/news/detail/2454-Haus-in-Goerlitz-eingestuerzt-Stand-der-Rettungsarbeiten
Informacje dotyczące dostaw gazu publikowane są przez Stadtwerke Görlitz:
https://www.stadtwerke-goerlitz.de/aktuelles/sicherheitsmassnahme-nach-hauseinsturz-gaszufuhr-wird-abgestellt
Przedstawiciele mediów proszeni są o zgłaszanie się do punktu informacyjnego przy Dr.-Kahlbaum-Allee / róg James-von-Moltkestraße. Rzecznik policji pozostaje dostępny pod numerem: +49 173 961 86 41.
Znacznych utrudnień komunikacyjnych należy spodziewać się również dzisiaj (środa, 20 maja) na terenie całego Görlitz. Utrudnienia dotyczą także rejonu mostu im. Jana Pawła II oraz dróg prowadzących w głąb miasta. Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do wyznaczonych objazdów oraz uwzględnienie wydłużonego czasu przejazdu.
Osobom podróżującym przez Görlitz w kierunku do i z Polski zaleca się korzystanie z tras alternatywnych przez Radomierzyce/Hagenwerder oraz Ludwigsdorf.
W związku z wczorajszym tragicznym zdarzeniem w Görlitz i trwającą akcją ratunkową, policja niemiecka informuje o utrudnieniach w ruchu (w załączeniu komunikat):
W poniedziałkowe popołudnie przy ulicy James-von-Moltke-Straße w Görlitz zawalił się budynek wielorodzinny. Trwają dalsze ustalenia dotyczące przyczyny zdarzenia.
Nadal prowadzone są działania ratownicze, a w szczególności poszukiwania osób uznanych za zaginione. Według aktualnych informacji chodzi o dwie kobiety w wieku 25 i 26 lat, narodowości rumuńskiej, oraz mężczyznę w wieku 47 lat posiadającego obywatelstwo niemieckie i bułgarskie.
Od godziny 10:00 w rejonie działań obecny jest rzecznik policji. Można się z nim kontaktować pod numerem telefonu 0173 961 86 41. Przedstawiciele mediów proszeni są o zgłaszanie się do punktu prasowego zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ulic Dr.-Kahlbaum-Allee i James-von-Moltkestraße.
Do odwołania należy liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu na terenie całego Görlitz. Osobom podróżującym w kierunku Polski zaleca się korzystanie z tras objazdowych przez Radomierzyce, Hagenwerder oraz Ludwigsdorf.
Osoba do kontaktu:
Kai Siebenäuger
Telefon: +49 3581 468-2030
Telefon komórkowy: +49 173 961 86 41
Faks: +49 3581 468-2006
e-mail: medien.pd-gr@polizei.sachsen.de
Komenda Policji w Görlitz
Conrad-Schiedt-Straße 2
(dojazd od Teichstraße)
02826 Görlitz
UWAGA! Równocześnie zwracamy uwagę, że utrudnienia dotyczą Dr.-Kahlbaum-Allee róg James-von- Moltkestraße, gdzie trwa akcja ratunkowa. Utrudnień powinni więc spodziewać się także kierowcy wjeżdżający do Niemiec mostem im. Jana Pawła II i kierujący się w głąb Görlitz. Przypominamy też, że w Görlitz aktualnie prowadzone jest wiele robót drogowych. Prosimy zwracać uwagę na wyznaczone objazdy.