Państwowa Agencja Atomistyki rusza z kampanią ,,Poznaj Radon”, której celem jest zwiększenie wiedzy na temat ryzyka związanego z występowaniem radonu w naszym otoczeniu. Radon to bezbarwny i bezwonny gaz promieniotwórczy, wydobywający się z ziemi. Obok palenia papierosów, jest jednym z głównych powodów raka płuc.
Obszar, w którym stwierdzono podwyższone stężenie radonu obejmuje 27 powiatów w województwach dolnośląskim, lubelskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim, w tym również powiat zgorzelecki.
Jak radon przedostaje się do naszych domów?
Niewłaściwy projekt lub wykonanie budynku może narażać jego mieszkańców czy użytkowników na długotrwałą ekspozycję na szkodliwe dla zdrowia promieniowanie.
Główne drogi wnikania radonu do budynku to:
Kierownicy jednostek wykonujących działalność, w których może wystąpić podwyższone stężenie radonu, zobowiązani są do jego pomiaru oraz działań zapewniających ograniczenie i optymalizację narażenia pracowników na radon (Dz. U. 2001 Nr 3 poz. 18 z późn. zm.).
Jak można obniżyć poziom radonu w budynku?
Stężenie radonu w budynkach mieszkalnych można zmniejszać poprzez systematyczne wietrzenie pomieszczeń, jednak najważniejszą kwestią jest zidentyfikowanie źródła narażenia i dostosowanie odpowiedniego rozwiązania do panującej sytuacji, zwłaszcza w przypadku stwierdzenia istotnego poziomu zawartości radonu.
Doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz:
Zapobieganie przedostawaniu się radonu do domu:
Źródło: Dolnośląski Urząd Wojewódzki