W tym roku obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Co roku, 1 sierpnia, gromadziliśmy się przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, obok kościoła św. Bonifacego, aby oddać hołd powstańcom, którzy podjęli nierówną walkę z okupantem latem 1944r. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną tegoroczne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego będą miały jedynie symboliczny charakter.
Tegoroczna skromniejsza uroczystość pod pomnikiem, której organizatorem jest p. Kajetan Marcinkowski – Prezes Obwodu Zgorzeleckiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, rozpocznie się o godz. 16:50 odśpiewaniem Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, następnie odmówiona zostanie modlitwa w intencji poległych zmarłych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej oraz złożone zostaną wiązanki okolicznościowe pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.
Rocznicowe obchody Powstania Warszawskiego to pamiątka wydarzenia, które łączy wszystkich Polaków niezależnie od jego historycznych i politycznych ocen. Dla nas współczesnych to chwila, w której wspominamy cierpienia i bohaterstwo mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy polskiego podziemia. To także okazja do przypominania nam samym a także otaczającemu nas światu, że dla nas Polaków, wolność nie ma ceny, którą nie byli bylibyśmy w stanie za nią zapłacić.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
O godz. 17:00 zawyją syreny
Zgodnie z zarządzeniem nr 156 Wojewody Dolnośląskiego, 1 sierpnia 2020 r. o godzinie 17:00 na terenie całego miasta zostanie przeprowadzony Trening Systemu Wczesnego Ostrzegania z użyciem podsystemu akustycznego. Wyemitowanie sygnału akustycznego „Ogłoszenie alarmu” będzie jednocześnie upamiętniało 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W symbolicznej godzinie ,,W” podczas trwania tego sygnału prosimy przystanąć w dowolnym miejscu i w godnej postawie, w chwili zadumy wspomnieć powstańczy czyn naszych przodków.
Na ul. Bohaterów Getta mini wystawa „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”
Miasto Zgorzelec zaprasza na wystawę elementarną, którą można będzie zobaczyć na plakatach. Jest ona dziełem Biura Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie w naszej stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku. To pierwsza – w całości kolorowa – wystawa o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka. Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.
Wystawa widoczna będzie na witrynach pawilonów znajdujących się na zrewitalizowanej ul. Boh. Getta oraz wybranych słupach ogłoszeniowych na terenie Zgorzelca – w dniach od piątku 31 lipca do piątku 7 sierpnia br.
Ponadto w pawilonach będzie można zobaczyć eksponaty z czasów II wojny światowej udostępnione przez Obwód Zgorzelecki Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Hala w barwach narodowych
1 sierpnia, z okazji 76. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, hala PGE Turów Arena zostanie oświetlona w barwach narodowych.
Pamięć „W” kadrze – konkurs fotograficzny
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym organizowanym z okazji 76. rocznicy Powstania Warszawskiego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Uchwyć swoim aparatem lub smartfonem obchody organizowane w dowolnym miejscu na świecie! Uroczystości oficjalne, koncerty, akcje społeczne – tematem Twoich prac może być wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Czas trwania konkursu: 24 lipca – 6 sierpnia 2020.
Nagrody:
Pierwsze miejsce: aparat Fujifilm X-A7 + publikacja od Muzeum Powstania Warszawskiego
Drugie miejsce: aparat Fujifilm FinePix XP140 + publikacja od Muzeum Powstania Warszawskiego
Trzecie miejsce: Instax SQUARE SQ 20 + publikacja od Muzeum Powstania Warszawskiego
Szczegóły i Regulamin konkursu głównego