Organizatorem Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy (22-28 stycznia) jest Europejskie Stowarzyszenie ds. Walki z Rakiem Szyjki Macicy, zaś jego celem jest zwrócenie uwagi kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Regularne wizyty u ginekologa, podczas których wykonywana jest cytologia, chronią przed rozwojem nowotworu. Niekiedy mogą one nawet uratować życie.
Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Dlatego każda kobieta po 25 r. ż. powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne. Warto zgłosić się jak najszybciej. Tylko wczesna diagnostyka pozwala na wykrycie zmian na początkowym etapie i podjęcie skutecznego leczenia.
Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu.
Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby. Badania dowodzą, że 1,5- 2% rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki.
Główną przyczyną powstawania raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Mniej więcej połowa dorosłych w czasie życia zostaje nim zakażona, w zdecydowanej większości organizm sam się go pozbywa. Niestety u części osób dochodzi do infekcji przetrwałej, która kończy się powstaniem zmian nowotworowych.
Zakażenie HPV przebiega głównie na drodze kontaktów seksualnych, a także innych kontaktów, podczas których dochodzi do bliskiego kontaktu cielesnego. Barierowe środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywa) mogą utrudniać przenikanie HPV, ale nie stanowią całkowitego zabezpieczenia. Możliwe jest także przeniesienie wirusa z matki na dziecko np. podczas porodu.
U większości kobiet i mężczyzn zakażonych wirusem HPV nie występują żadne objawy, dlatego mogą oni nieświadomie przekazywać wirusa partnerom. Rak szyjki macicy rozwija się powoli i bezobjawowo, dopiero w zaawansowanych stadiach pojawiają się: krwiste upławy o przykrym zapachu, krwawienia międzymiesiączkowe, po stosunku, bóle podbrzusza i okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Czas rozwoju choroby wynosi 5-12 lat, dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie badań cytologicznych.
Profilaktyka raka szyjki macicy
Źródło: pacjent.gov.pl