Wraz z ponownym otwarciem granic 13. czerwca 2020 r. po ich czasowym zamknięciu związanym z powodu pademii koronawirusa, na ulicach i placach znowu widać polsko-niemieckie życie w Europamieście. A od czasu polsko-niemieckiego Festiwalu Smaków „Coolinaria” pod koniec czerwca 2020 r. stało się jasne, jak bardzo mieszkańcy znowu cieszą się wspólnym życiem, a miasta nie można trwale podzielić.
Właśnie te atuty są tematem kampanii promocyjnej dla zagranicznych specjalistów, w której spółka Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH (EGZ) od listopada 2019 r. zachęca do przeprowadzki nad Nysę.
„W związku z kryzysem związanym z wybuchem pandemii koronawirusa i związanymi z tym ograniczeniami czasowo zawiesiliśmy przekazywanie informacji merytorycznych. Teraz możemy wznowić przekaz informacyjny z nową zawartością”, radośnie oznajmiła prezes spółki Andrea Behr.
Celem kampanii jest pokazanie jakości życia, szans i możliwości , a także szczególnych zalet życia w polsko-niemieckim Europa-Mieście oraz w całym regionie. Przekaz skierowany jest między innymi do Polaków rozważających powrót z Wielkiej Brytanii. Relacje w filmach i postach na blogach opowiadają o doświadczeniach osób, które już zdecydowały się na taki ruch i pokazują ich obecne życie po obu stronach Nysy.
„Jak dotąd osiągnęliśmy duży zasięg i dobry odzew w sieciach społecznościowych. Obecnie budujemy w oparciu o kolejne projekty komunikacyjne” – mów prezes Andrea Behr. Należą do nich między innymi polsko-niemiecki Instytut badawczy CASUS i międzynarodowy zespół Uniwersytetu Nauk Stosowanych Zittau/ Görlitz. W drugiej połowie 2020r. zintensyfikowana zostanie również komunikacja w innych mediach, np. za pośrednictwem gazety adresowanej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii „Polish Express”. Wiemy oczywiście, że decyzja o zmianie miejsca zamieszkania nie jest podejmowana spontanicznie. Dlatego nie liczymy na natychmiastowe efekty naszych działań, ale mamy raczej długofalowe podejście i oczekiwania związane z tym projektem – podsumowuje strategię prezes Andrea Behr. Aby rozwijać się w dłuższej perspektywie, potrzebujemy większej liczby mieszkańców i wykwalifikowanych pracowników – zarówno z kraju jak i z zagranicy.
Niemniej sukcesy są już dosyć wymierne, co pokazuje przykład Polki Izabeli Juchy. Przez wiele lat mieszkała ona z rodziną w Wielkiej Brytanii, a następnie po krótkim pobycie w Kanadzie wróciła do Zgorzelca. Swoją przyszłość zawodową wiąże z Europa-Miastem.
Strona internetowa: www.welcome-goerlitz-zgorzelec.com
Facebook: fb.me/welcome.goerlitz.zgorzelec
Instagram: instagram.com/welcome_goerlitz_zgorzelec
Źródło/Zdjęcie: Europastadt Görlitz Zgorzelec GmbH