Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych, choć flaga narodowa jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Zachęcamy mieszkańców, aby okazać jedność i dumę z naszego dziedzictwa wywieszając ją np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.
Okazją do prezentowania biało-czerwonej flagi jest nie tylko Dzień Flagi. Kalendarz przynosi kilka okazji, w tym Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadający 2 maja, Święto Konstytucji 3 Maja, Narodowy Dzień Zwycięstwa (8 maja). Flagę narodową można również wywiesić 1 maja, kiedy przypada rocznica akcesji Polski do Unii Europejskiej (np. w towarzystwie flagi Unii Europejskiej) i Międzynarodowe Święto Solidarności Ludzi Pracy czy 9 maja na Dzień Europy, nazywany też świętem pokoju i jedności, które w kontekście trwającej wojny za wschodnią granicą Unii Europejskiej powinny być szczególnie krzewione.
Zachęcając do ich ekspozycji wzorem poprzednich lat, Burmistrz Miasta Zgorzelec rozda mieszkańcom flagi narodowe. Miasto Zgorzelec prowadzi akcję dystrybucji flag od 2007 roku. W tym czasie oddano na ręce mieszkańców blisko 6000 flag.
Kolejne 500 sztuk trafi do zgorzelczan w najbliższy piątek, 28 kwietnia. Po odbiór zapraszamy przed Urząd Miasta w Zgorzelcu (wejście od ul. Warszawskiej) od godziny 16:00.
#Przygotuj się na Dzień Flagi z parkrun Park Nadnyski – w najbliższą sobotę, 29 kwietnia, na mecie lub jako wolontariusz(ka) tej edycji parkrun otrzymasz jedną z 50 przygotowanych flag narodowych! Start jak zwykle o godzinie 9:00 w Parku Nadyskim. Zachęcamy, by tego dnia uczestniczyć w narodowych, biało-czerwonych barwach. Szczegóły na profilu fb: parkrun Park Nadnyski
#Na okoliczność majowych świąt w Zgorzelcu powiewać będą w tym roku flagi zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej a fasada hali PGE Turów Arena rozbłyśnie odpowiednio kolorami wspólnoty w poniedziałek, 1 maja i biało-czerwonymi we wtorek i środę (2 i 3 maja).
#Dzień Flagi – Data 2 maja nie jest przypadkowa – tego dnia 1945 r. żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, pieczętując tym zdobycie miasta, co z kolei miało wpływ na zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Zaledwie od 19 lat mamy możliwość eksponowania biało-czerwonej flagi przy okazji każdej ważnej dla nas uroczystości czy rocznicy, a nie tylko podczas oficjalnych świąt. Ustanowiony w 2004r. przez Sejm RP Dzień Flagi ma na celu zaakcentowanie naszej polskiej tożsamości i oddanie należytego szacunku symbolom narodowym. 2 maja jest jednocześnie Dniem Polonii i Polaków za Granicą więc biało-czerwone barwy widoczne są na całym świecie, wszędzie tam gdzie żyją nasi rodacy.
#Polska członkiem Unii Europejskiej. 77,45% głosujących w referendum, poprzedzającym przystąpienie do UE, opowiedziało się „za”. O północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od czasu wejścia do UE Zgorzelec wykorzystał miliony dofinansowania na projekty infrastrukturalne i społeczne. Pozwoliło to na powstanie w naszym mieście różnych inwestycji, które wpłynęły na rozwój miasta i komfort życia jego mieszkańców. Więcej: Projekty w mieście.
#1 maja obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950. Święto Pracy wprowadziła II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, kiedy w odpowiedzi na fatalne warunki pracy, niskie płace i pracy do dwunastu godzin zorganizowano strajk. Był on częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Kiedyś obowiązkowe pochody, dziś szansa na wypoczynek podczas wydłużonego weekendu.
#Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji, co miało miejsce 3 maja 1791 r. To najstarsza w nowożytnej Europie konstytucja i druga pod względem terminu uchwalenia na świecie, po amerykańskiej.
#Narodowe Święto Zwycięstwa związane jest z podpisaniem aktu kapitulacji hitlerowskich Niemiec w Berlinie 8 maja 1945 r. Kiedyś świętowano w Polsce 9 maja, jak w ZSRR – według czasu moskiewskiego była godz. 0:43, gdy w Berlinie miała miejsce kapitulacja (według czasu środkowo-europejskiego była 22:43).