W miniony piątek, 25 października, norweska aktorka i muzyk żydowskiego pochodzenia, a od 18 lat mieszkanka Wrocławia – pani Bente Kahan odebrała Nagrodę Mostu, ustanowioną i przyznawaną w 1993 r., początkowo przez miasto Görlitz, a od 2001 roku wspólnie ze Zgorzelcem.
Bente Kahan to 24. laureatka wyróżnienia przyznawanego rokrocznie osobistościom zaangażowanym w budowanie mostów zrozumienia, współpracy i porozumienia między ludźmi i narodami. Norweska artystka o żydowskich korzeniach i honorowa obywatelka Wrocławia trzymała je jako Europejka z pasją, strażnik pamięci o kulturze żydowskiej, bardzo ważnej części naszego wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, w którym II wojna światowa i Holokaust poczyniły ogromne spustoszenia. Nowo uhonorowana laureatka Nagrody Mostu, jako artystka – pieśniarka i aktorka, ale również jako niezwykle charyzmatyczna szefowa działającej we Wrocławiu fundacji, odtwarza ślady po żydowskich mieszkańcach Europy i stolicy Dolnego Śląska oraz podejmuje wiele inicjatyw edukacyjnych na rzecz szacunku i tolerancji. Poprzez spektakle, wystawy, konferencje i wydarzenia z wyczuciem stara się uwrażliwiać i skłaniać do refleksji nad historią i zjawiskami społecznymi zachodzącymi w przeszłości i współcześnie, widząc w tym punkt wyjścia dla bezpiecznej, dobrej przyszłości Europy i świata. Laudację na cześć Laureatki wygłosił były opozycjonista, wieloletni prezydent Wrocławia, a prywatnie przyjaciel rodziny Rafał Dudkiewicz.
„Większa część pokolenia naszych rodziców dziś już nie żyje. I teraz to my, dzieci i wnuki pokolenia II wojny światowej, musimy zadbać o poważne traktowanie przeszłości. Bez tego nie będziemy w stanie poradzić sobie ani z teraźniejszością, ani z przyszłością. Włączanie żydowskich doświadczeń naszych krajów i miast w opowieści o naszych miastach daje nadzieję na wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka. Nie dotrzemy jednak do źródeł problemów jeśli z powodu postaw naszych bliskich zaniedbamy badanie światopoglądów z przeszłości. Jesteśmy w błędzie myśląc, że ideologie po prostu znikną, przestaną istnieć. One są jak rak, który nie przechodzi sam, tylko się rozsiewa. Wciąż dostajemy na to dowody. Pomyślmy o nowym nacjonalizmie, o antysemityzmie i ksenofobii budzących się znowu w Europie. Nowa stara nienawiść szybko się rozprzestrzenia i jest łatwo dostępna w mediach społecznościowych.” – powiedziała Bente Kahan na zakończenie wieczornej gali w Teatrze Görlitz, dziękując za przyznane jej wyróżnienie.
W sobotnie przedpołudnie, 26 października, Laureatka spotkała się z mieszkańcami Zgorzelca i Görlitz w zgorzeleckim Miejskim Domu Kultury na przeszło półtoragodzinnej rozmowie o niej, jej wyborach i działalności, nadziejach oraz planach. Publiczność miała też okazję posłuchać śpiewu artystki, a nawet zaśpiewać razem z nią. Na zakończenie spotkania Bente Kahan wpisała się do Księgi Gości Miasta Zgorzelec, a burmistrz Rafał Gronicz wręczył jej ceramiczną miniaturę zgorzeleckiej WAZE.
Opracowała: Renata Burdosz/samodzielne stanowisko ds. współpracy z mediami UMZ