W dniach 24-27 września 2020r., w tym roku w wyjątkowych okolicznościach, odbędzie się 17. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego.
Z powodu nadal trwającej pandemii koronawirusa zaplanowany na maj festiwal musiał zostać przesunięty na wrzesień. Nastąpiły także pewne zmiany w programie – zrezygnowano z niektórych cykli filmowych, a projekcje odbywać się będą w większości w salach kinowych po stronie niemieckiej. Pomimo tych zmian, w ciągu czterech dni festiwalowych na gości czeka blisko 60 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, a także mały program towarzyszący wypełniony m.in. wystawami, rozmowami i koncertami.
17. Nyski Festiwal Filmowy otworzy 24 września projekcja filmu fabularnego „Bruno Manser – głos lasu deszczowego“ (DE, 2019) z cyklu Fokus „Films for Future”, która odbędzie się jednocześnie w niemieckich, polskich i czeskich salach kinowych. W konkursie głównym festiwalu w kategorii „najlepszy film fabularny“, rywalizować będzie ze sobą, jak zawsze, dziewięć aktualnych produkcji, po trzy z Niemiec, Polski i Czech. Zwycięskie dzieło otrzyma „Filmową Nagrodą Trzech Krajów” Saksońskiej Minister Sztuki, dotowaną kwotą 10.000 euro. Do konkursu na najlepszy film dokumentalny również stanie dziewięć produkcji. Nagroda dla zwycięzcy tego konkursu, która wynosi 5.000 euro, zostanie przyznana po raz pierwszy w ramach lokalnej kampanii „So geht sächsisch.“ Konkurs na film krótkometrażowy w ramach Nyskiego Festiwalu Filmowego obejmuje w tym roku szeroką paletę produkcji, od filmów fabularnych, przez dokumentalne, aż do animacji, niektóre śmieszne, inne bardziej tragiczne, ukazując tym samym niezwykłą różnorodność artystyczną. Konkurs ten stanowi platformę przede wszystkim dla młodych twórców filmowych, prezentując głównie dzieła autorstwa studentów.
„Films for Future“ to tytuł tegorocznego cyklu Fokus 17. edycji Nyskiego Festiwalu Filmowego. Pod tą nazwą kryją się filmy poruszające tematy związane zarówno z polityką globalną, jak i regionalną, takie jak wykorzystanie zasobów, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne i strukturalne spowodowane przez człowieka oraz ruchy środowiskowe okresu NRD. Również kwestia rezygnacji z wydobycia węgla brunatnego, silnie obecna w aktualnej debacie publicznej, stanowi jeden z ważniejszych punktów tego cyklu. Szczególnie tutaj, na terenie Łużyc, temat ten wzbudza duże kontrowersje. W cyklu Fokus znalazły się m.in. filmy dokumentalne „Antropocen: epoka człowieka“ (CA, 2018), „Morze cieni“ (AT, 2019) oraz „Bóle Łużyc“ (DE, 1990). Dodatkowo od 15 września w Ratuszu w Zittau będzie można obejrzeć wystawę „Markus Mauthe – na krańcach świata“, a 25 września w Kühlhaus Görlitz odbędzie się koncert piosenkarki Doty Kehr.
W cyklu „Regionalia“ Nyskiego Festiwalu Filmowego 27 września w Filmtheater Ebersbach odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Gundermann Revier“ (DE, 2019) w reż. Grit Lemke oraz otwarta scena z teksami i utworami autorstwa Gundermanna, a także o nim samym. Do 20 września trwają zapisy na to wydarzenie. Oprócz tego w cyklu „Kino dla dzieci“ zaprezentowane zostaną dwa filmy „Za daleko“ (DE, 2019) oraz „Harvie i magiczne muzeum“ (CZ, 2017).
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 26 września w Filmtheater Ebersbach. W trakcie ceremonii Nyskimi Rybami nagrodzone zostaną obok najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego, krótkometrażowego oraz ulubionego dzieła publiczności, także najlepsza gra aktorska, najlepszy scenariusz oraz najlepsza scenografia. Po oficjalnej części zamknięcia festiwalu, w Kunstbauerkino Großhennersdorf odbędzie się tradycyjna impreza festiwalowa z Djem IPEK.
Patronami 17. edycji Nyskiego Festiwalu Filmowego są Michael Kretschmer, premier Wolnego Kraju Związkowego Saksonii, Martin Půta, hetman Kraju Libereckiego i Rafał Gronicz, burmistrz Miasta Zgorzelca.
Pełny program 17. edycji Nyskiego Festiwalu Filmowego dostępny jest już online na stronie: www.neissefilmfestival.net.
Aktualizacja!
Program Nyskiego Festiwalu Filmowego w formie drukowanej jest już dostępny w Urzędzie Miasta Zgorzelec, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zgorzelcu oraz Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu.
Źródło: Kunstbauerkino e.V.