Podczas gdy wiele osób radośnie wita Nowy Rok, Sylwester to noc grozy dla większości zwierząt dzikich oraz domowych. Przerażają je głośne petardy, syczące rakiety oraz jasne błyski. W konsekwencji u zwierząt często powstają śmiertelne urazy w wyniku prób ucieczki, a także poważne urazy psychiczne w postaci zaburzeń lękowych.
W Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec na niebezpieczeństwo najbardziej narażone są zwierzęta „uciekające” w momencie przerażenia, takie jak jelenie, antylopy, kangury i ptaki. W wyniku stresu pewnej sylwestrowej nocy, samica kangura wyrzuciła swoje młode z torby, które następnie zmarło z powodu wyziębienia. Aby najlepiej jak to możliwe zapobiegać takim scenariuszom, już kilka tygodni przed sylwestrem zwierzęta są przyzwyczajane do głośnych odgłosów, które płyną w nocy z głośników zamieszczonych na wybiegu. W samą noc sylwestrową na szyby zawieszane są zasłony, które chronią zwierzęta przed błyskami światła.
W sylwestra dyrektor wraz z pracownikami zoo są na miejscu, aby sprawdzać, jak czują się zwierzęta. Następnego ranka po nocy sylwestrowej zbierają z wybiegów duże ilości pozostałości po fajerwerkach. Połknięcie ich przez zwierzęta, mogłoby doprowadzić do śmierci spowodowanej ciałem obcym w przewodzie pokarmowym.
Z wyżej wymienionych powodów Nasze Zoo zwraca się z prośbą o zaniechanie używania jakichkolwiek fajerwerków w pobliżu zoo. „Życzymy wszystkim radosnego powitania Nowego Roku!” – mówi dyrektor zoo Sven Hammer. „Choć dla niektórych zabrzmi to dość drastycznie, to całkowita rezygnacja z pirotechniki w noc sylwestrową byłaby wielką przysługą, zarówno dla zwierząt z zoo, jak i dla wielu zwierząt dzikich oraz domowych”.
Jego sugestią na dobre noworoczne postanowienie jest inwestycja pieniędzy zaoszczędzonych na zakupie fajerwerków w „Patronat zakupu karmy” dla ulubionego mieszkańca Naszego Zoo, co pozwoli Naszemu Zoo na przetrwanie długiego lockdownu.
Więcej informacji na nasze-zoo.pl oraz https://zoo-goerlitz.tivents.app/
Jeśli los zwierząt nie jest nam obojętny nie kupujmy w tym roku fajerwerków i petard. Pieniądze, które zostałyby wydane na jednorazowy huk można przeznaczyć również na pomoc finansową dla Schroniska dla Zwierząt Małych w Dłużynie Górnej. Schroniska, do którego trafiają zwierzaki z terenu Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej.
Chcesz wspomóc finansowo Schronisko dla Zwierząt Małych w Dłużynie Górnej?
Wpłać dowolną kwotę na konto!
dla darczyńców z Polski: Bank BGŻ Nr konta: 27 1600 1462 1019 8525 9000 0001
dla darczyńców z zagranicy: Bank Credite Agricole: PL 59 1940 1076 3018 7685 0000 0000
kod SWIFT (tzw. BIC): AGRIPLPR
Możesz zostać też wirtualnym opiekunem dowiedz się więcej na stronie www.schroniskodg.pl/mozesz-pomoc/adopcja-wirtualna
Zachęcamy również do kupna karmy i innych potrzebnych rzeczy dla psów i kotów.