Już niebawem w Cottbus rozpocznie się 29. edycja międzynarodowego festiwalu kina środkowoeuropejskiego Filmfestival Cottbus (FFC). Wydarzenie będzie trwało od 5 do 10 listopada, a kilka z prezentowanych w jego ramach filmów po raz pierwszy będzie można obejrzeć również w Muzeum Śląskim w Görlitz i w Kinie PoZa NoVa w Zgorzelcu.
Wśród wielu sekcji festiwalowych tradycyjnie są też sekcje regionalne, dedykowane konkretnym regionom w Europie. W ramach sekcji regionalnej „Dolny Śląsk“ na FCC będzie można zobaczyć 12 filmów o Dolnym Śląsku. Na program składają się filmy fabularne, dokumentalne, materiały archiwalne oraz sceny offowej.
Trzy festiwalowe obrazy poświęcone Wrocławiowi zostaną zaprezentowane 7 i 8 listopada także w Muzeum Śląskim w Görlitz i w Kinie PoZa NoVa w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Ich twórcy kierują uwagę widza na wydarzenia oraz zjawiska społeczne i polityczne zachodzące w stolicy Dolnego Śląska w latach 80-tych ubiegłego wieku. Opowiadają o najnowszej historii Wrocławia, przywołują panujące wówczas nastroje, przypominają demonstracje uliczne, wysublimowane formy protestu przeciwko władzy, cenzurze, akcje środowisk artystycznych. To wówczas m.in. narodziły się wrocławskie krasnale, zamieszkujące dziś licznie place i ulice tego miasta.
Wszystkie filmy będą prezentowane w oryginalnej, polskiej wersji językowej z angielskimi napisami. Wstęp wolny.
POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA | MIROSŁAW DEMBIŃSKI, 1988, 21 MIN
W połowie lat 80. pojawiają się we Wrocławiu na fasadach i murach graffiti z krasnalami w roli głównej – na plamach farby, którą władza zamalowała wcześniejsze krytyczne hasła pod swoim adresem. Krasnale szybko stają się symbolem protestu „Pomarańczowej Alternatywy“, która w inteligentny sposób oponowała socjalistycznemu aparatowi władzy.
Termin: 7.11.2019, 18:00, Kino PoZa NoVa, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
LUXUS. PROSTA HISTORIA | AGNIESZKA MAZANEK, 2017, 69 MIN
W latach 80. działa we Wrocławiu grupa artystyczna o nazwie „Luxus“. Jej celem jest dadaistczna kontra wobec monotonnego i pozbawionego perspektyw życia w socjalistycznej codzienności. Inscenizacja artystyczna, performance, jest tu najwyższym dobrem, to tytułowy luksus. Ironiczno-nostalgiczne spotkanie ze sztuką i artystami tamtych czasów.
Termin: 7.11.2019, 18:30, Kino PoZa NoVa, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
BITWA WROCŁAWSKA | BEATA JANUCHTA, 2016, 104 MIN
31 sierpnia 1982 roku we Wrocławiu miała miejsce największa demonstracja polityczna od czasu ogłoszenia stanu wojennego, która została brutalnie stłumiona. Beata Januchta konfrontuje w swoim filmowym dokumencie zapiski 15-letniego Waldemara Krasa z oficjalnymi raportami aparatu bezpieczeństwa i wspomnieniami innych uczestników protestu. Niepublikowane dotąd archiwalne nagrania uzupełniają obraz wydarzeń sprzed 37 lat. Po projekcji filmu zapraszamy na rozmowę z reżyserką Beatą Januchtą oraz z producentem filmu Andrzejem Jerie z wrocławskiego Centrum Historii „Zajezdnia“.
Termin: 8.11.2019, 18:00, Muzeum Śląskie w Görlitz
Opracowała: Renata Burdosz/samodzielne stanowisko ds. współpracy z mediami Urzędu Miasta Zgorzelec