W najbliższą niedzielę, 19 stycznia, trzy görlitzkie muzea zapraszają babcie i dziadków z wnukami do bezpłatnego zwiedzania wystaw w Muzeum Śląskim, Muzeum Przyrodniczym oraz w obiektach Muzeum Historii i Kultury Gӧrlitz, czyli Domu Barokowym i Kaisertrutz.
Dzień Dziadków i Wnuków nawiązuje do polskiej tradycji obchodów Dnia Babci (21 stycznia) oraz Dnia Dziadka (22 stycznia), zaadaptowanej przez görlitzkie muzea, które z tej szczególnej okazji już od kilku lat zapraszają dziadków z wnukami do bezpłatnego zwiedzania swoich wystaw. Tegoroczny Dzień Dziadków i Wnuków, który wyrósł na tym gruncie, to przykład sąsiedzkiego zapożyczenia święta, które najwyraźniej przyjęło się w Gӧrlitz.
Dziadkowie z wnukami będą mogli skorzystać ze wstępu wolnego na wystawy w gӧrlitzkich muzeach w niedzielę, 19 stycznia:
od godziny 10.00 do 16.00 w muzeach należących do Görlitzkich Zbiorów Historii i Kultury, czyli w Kaisertrutz przy Platz des 17. Juni 1 i Domu Barokowym przy Neißstraße 30
od godziny 10.00 do 17.00 w Muzeum Przyrodniczym im Senckenberga przy Am Museum 1
i Muzeum Śląskim przy Brüderstraße 8 w kamienicy Schönhof
W przygotowanym na ten wyjątkowy dzień programie organizatorzy zaakcentowali te wątki, motywy i eksponaty swoich wystaw, które mogą być przyczynkiem do rozmów o tym, co różni świat dziadków i wnuków, czy jak różne są doświadczenia życiowe pokoleń:
Muzeum Görlitzkie Zbiory Historii i Kultury:
Dom Barokowy: warto zatrzymać się przy zabytkowym domku dla lalek z 22. finezyjnie zaprojektowanymi pokojami, które od lat rozbudzają fantazję zarówno młodych jak i dojrzałych zwiedzających, inicjując pełną wspomnień o dawnych czasach rozmowę o malutkich mieszkańcach domku, którego posiadanie było często dziecięcym marzeniem babci lub dziadka.
Kaisertrutz: zgromadzone w tym obiekcie zbiory i udostępniane tam wystawy można potraktować jak zaproszenie do spotkania z historią miasta, po której przewodnikiem wnuków mogą być ich dziadkowie.
Dla gości posługujących się językiem niemieckim muzeum przygotowało oprowadzenie po wystawie stałej, które rozpocznie się o godzinie 13:00. Poprowadzi je muzealna pedagog Marie Karutz, która w przystępny sposób, wykorzystując historyczną makietę miasta oraz inne, interesujące eksponaty, opowie o początkach miasta Görlitz i jego bujnym rozkwicie w okresie średniowiecza.
Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga: tu, oprócz niesamowitych wystaw stałych, na odwiedzających czeka interaktywna wystawa czasowa „Smak regionów” poświęcona różnorodności naszej żywności, sposobom jej wytwarzania, a co za tym idzie także kulinarnym tradycjom odrębnych regionów.
Muzeum Śląskie: o godzinie 11:00 i 14:30 zaprezentowane zostaną papierowe figurki i obrazki przedstawiające sceny z życia Jakuba Böhme wykonane przez małe dzieci podczas warsztatów z görlitzką lalkarką Anne Swobodą. Można je nie tylko podziwiać, ale również używać ich i ożywiać w scenkach teatralnych wykorzystując formę i technikę teatru kamishibai – małego, fascynującego i popularnego teatru stolikowego.
Muzealny pedagog Matthias Voigt zaprosi tego dnia na czasową wystawę „LILIENZEIT”, poświęconą twórczości görlitzkiego szewca i wielkiego myśliciela. Odpowiada ona na pytania, co Böhme jako rzemieślnik, ojciec, mąż, obywatel miasta i pobożny człowiek mógł wszystko przeżyć. Na zakończenie uczestnicy dowiedzą się co to wszystko ma wspólnego z białą lilią!
Muzealnicy zapraszają serdecznie! W niedzielę, 19 stycznia, dziadkowie z wnukami mają wstęp wolny!
W oparciu o informacje gӧrlitzkich Muzealników opracowała: Renata Burdosz/samodzielne stanowisko ds. Współpracy z mediami Urzędu Miasta Zgorzelec