Polsko-niemieckie sesje Rad Miast Zgorzelca i Görlitz mają długą tradycję, która sięga 1993 roku! Proklamowanie Europa-Miasta Zgorzelec-Görlitz w 1998 roku nadało wspólnym obradom nowy kontekst. Od tamtej pory doroczne spotkania polskich i niemieckich radnych są okazją do rozmowy o konkretnych przedsięwzięciach, w których miasta są partnerami. Tym, co od lat niezmiennie stanowi stały punkt programu, jest uroczyste nadanie tytułów „Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”.
Odbywające się naprzemiennie, raz w Zgorzelcu, raz w Gӧrlitz, polsko-niemieckie wspólne sesje rad miast, mają swoje stałe elementy. Jeden z nich to spotkanie uczestników na moście granicznym i wspólne przejście do miejsca obrad: do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu lub Małej . Drugi to wręczenie medali „Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”, kolejnym wyróżnionym za działania na rzecz popularyzacji naszego dwumiasta. Akcenty muzyczne – w tym roku był to występ chóru nauczycieli z Gӧrlitz, który przywitał radnych pieśniami w językach polskim i niemieckim – podkreślają uroczysty charakter tych sesji, które mają jednak także bardziej pragmatyczną, dotyczącą konkretnych miejskich aktywności część. W tym roku wypełniły ją trzy prezentacje: „Kontynuacja projektu Park Mostów”, którą omówili naczelnik wydziału funduszy i rozwoju zgorzeleckiego urzędu miasta Adam Helik oraz Friedemann Dreβler, planista z Biura Rozwoju Miasta Gӧrlitz; „Transgraniczny transport publiczny”, przygotowana i omówiona przez Jensa Kunstmanna planistę rozwoju transportu miejskiego Gӧrlitz oraz Adama Helika, naczelnika wydziału funduszy i rozwoju w zgorzeleckim urzędzie miasta oraz „Informacje o remoncie Stadthalle w Gӧrlitz”, którą przedstawił Frank Seibel, od dwóch lat kierujący Forum Kultury Synagoga w Görlitz.
Kolejny krok ws. budowy mostu
Ważnym punktem programu wspólnej sesji było podpisanie przez burmistrzów Zgorzelca i Gӧrlitz listu ws. budowy nowego mostu na Nysie Łużyckiej. W piśmie, którego adresatami są polskie i niemieckie ministerstwa oraz instytucje burmistrzowie wyjaśniają, że nowy most odciąży korkujące się centra miast i ułatwi dojazdy do pracy zatrudnionym za granicą, ale też przejmie część ruchu tranzytowego. Budowa ważnego dla nas nowego mostu, który równocześnie będzie nowym przejściem granicznym wymaga nie tylko funduszy, ale też porozumień na szczeblu międzypaństwowym, dlatego burmistrzowie proszą o szerokie „poparcie dla naszych wspólnych starań o włączenie projektu budowy nowego drogowego mostu granicznego na Nysie Łużyckiej, pomiędzy miastami Zgorzelec po stronie polskiej i Görlitz po stronie niemieckiej, wraz z drogami dojazdowymi do „Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o budowie i utrzymaniu granicznych obiektów mostowych w Rzeczypospolitej Polskiej zlokalizowanych w ciągu dróg publicznych poza siecią dróg krajowych, w Republice Federalnej Niemiec w ciągu dróg publicznych poza siecią dróg federalnych” z dnia 21 listopada 2000 r.”