Podczas gdy w połowie sierpnia większość rodzimych dzikich zwierząt zakończyła już planowanie rodziny na ten rok, jeże wracają do gry. Młode zwierzęta rodzą się do września. Matki jeży często zakładają gniazda w otoczeniu człowieka: nieuporządkowany zakątek ogrodu, stosy drewna, szopy na narzędzia, korzenie, stosy kamieni, gęste krzewy i tym podobne, to idealne miejsca do wychowywania młodych jeży.
W tym przypadku konflikty z ludźmi i zwierzętami domowymi często są nieuniknione: „Obecnie otrzymujemy coraz więcej pytań w związku ze znalezionymi gniazdami jeży”, informuje Manuela Kleemann, opiekunka w Klinice dla dzikich rannych zwierząt w Zoo Görlitz. Gniazda znajdowane są podczas sprzątania, koszenia trawy lub zabaw w ogrodzie. Nierzadko znajdują je psy.
Co wtedy zrobić? „Jeśli to możliwe, należy pozostawić gniazdo na miejscu, oddalić się i nie niepokoić ponownie” – zaleca Manuela Kleemann. „Przenoszenie gniazda oznacza stres dla matki i może prowadzić do porzucenia przez nią potomstwa”.
Jeśli chcesz pomóc jeżom w rozsądny sposób, zaoferuj im wodę w płytkim naczyniu, np. spodku, szczególnie przy obecnych wysokich temperaturach. Unikanie stosowania środków owadobójczych zabezpiecza naturalne źródła ich pożywienia, a koszenie w ciągu dnia zapobiega poważnym okaleczeniom.
Klinika dla dzikich rannych zwierząt w Zoo Görlitz-Zgorzelec chętnie udzieli pomocy w nagłych przypadkach pod numerem tel. 0049 160 90 95 48 00 (obsługa niemieckojęzyczna). Więcej wyczerpujących informacji na ten temat można znaleźć na stronie jerzydlajezy.com .
Źródło: Tierpark Görlitz Zgorzelec Nasze Zoo