Nyski Festiwal Filmowy 2023
Nyski Festiwal Filmowy obchodzi w tym roku swoje 20-lecie – tegoroczna edycja festiwalu na styku granic odbędzie się w dniach od 23 do 28 maja. Do zespołu festiwalowego w Kunstbauerkino Großhennersdorf wpłynęło blisko 800 zgłoszeń. Nadesłane filmy powalczą o miejsce w trzech konkursach, a także jedną z dziesięciu statuetek festiwalu, Nyskich Ryb.
Wśród zgłoszonych produkcji znalazły się filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Poruszają one kontrowersyjne tematy, takie jak rasizm i terroryzm, opowiadają o samotności i dorastaniu, są poświęcone ochronie zwierząt i środowiska, a także podejmują temat rozliczenia się z przeszłością NRD.
„Cieszymy się, że tak wiele różnorodnych i wysokiej jakości filmów także w tym roku trafiło na ekrany kin i do programu Nyskiego Festiwalu Filmowego. To pokazuje, jak ważne są festiwale filmowe dla samej branży i zachowania krajobrazu kinowego, zwłaszcza na terenach wiejskich” – wyjaśnia Ola Staszel z dwuosobowego zespołu kierowniczego festiwalu. O tym, które filmy zostaną ostatecznie wybrane, zostanie rozstrzygnięte na początku kwietnia. „Przygotowania do festiwalu już się rozpoczęły. Z okazji 20-lecia chcemy zapewnić naszej publiczności po raz kolejny ciekawą i bogatą edycję festiwalu” – kontynuuje Staszel.
Żywa Europa na styku trzech granic nad Nysą
Corocznie w maju, od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy prezentuje na styku trzech granic Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Festiwal narodził się z pomysłu na pokazy filmów w trzech krajach. Dziś NFF stanowi kulturowy pomost dla fanów i fanek filmu i kin artystycznych z trzech sąsiednich krajów, a także ważne miejsce spotkań dla krajowych i międzynarodowych twórców i twórczyń filmowych oraz przedstawicieli przemysłu filmowego. To, co wyróżnia festiwal to jego wszechstronny i trójnarodowy charakter. Międzynarodowe pokazy filmowe odbywają się w blisko dwudziestu różnych miejscach położonych w sąsiedztwie rzeki Nysy. Obok trzech konkursów i licznych cyklów filmowych, rzucających filmowe spojrzenie na relacje między narodami Europy Wschodniej, ukazując je z perspektywy przeszłości i teraźniejszości, w transgranicznym programie festiwalu znajdują się także wydarzenia dodatkowe, takie jak koncerty, spotkania autorskie, wystawy i imprezy.
Fokus „Post Sovjet Union“
Tematyczny cykl pn. „Post Sovjet Union“ 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego poświęcony jest społecznemu i politycznemu dziedzictwu byłego Związku Radzieckiego i przygląda się skutkom upadku w byłych republikach radzieckich do dnia dzisiejszego. Brutalna wojna i atak Rosji na Ukrainę, który trwa już od roku i zagraża tożsamości państwowej i kulturowej również innym krajom postsowieckim, takim jak Litwa, Estonia, Łotwa, Kazachstan czy Gruzja, sprawia, że temat ten jest niezwykle aktualny.
Filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe z tego cyklu odzwierciedlają najróżniejsze aspekty życia, od politycznego, przez ekonomiczny, aż do społecznego. Ukazane zostają w nich zarówno debaty intelektualne, jak i konkretne warunki życia codziennego. Geopolityczny zasięg tego niegdyś największego na świecie państwa terytorialnego spina tematycznie cały kalejdoskop wielogłosowej, kinowej narracji. Uzupełnieniem cyklu będzie wystawa „Postsowieckie życie” Federalnej Fundacji ds. Badań nad Komunistyczną Dyktaturą w Niemczech Wschodnich, którą będzie można obejrzeć w Kulturcafé Alte Bäckerei i Kunstbauerkino w Großhennersdorf.
Uroczyste otwarcie 20. edycji Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 23 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau.
Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 27 maja w Kühlhaus w Görlitz.
Obok najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz faworytów publiczności, nagrodą uhonorowane zostaną również: najlepsza kreacja aktorska, najlepszy scenariusz i scenografia. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla jednego filmu wybranego z całego programu festiwalu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu różnic kulturowych i etnicznych różnych krajów lub istniejących w nich podobieństw.
Kolejnym ważnym punktem programu festiwalu jest koncert rosyjskiego zespołu Pussy Riot, który odbędzie się 27 maja w Kühlhaus Görlitz. Ten feministyczny kolektyw artystyczny jest obecnie jednym z najbardziej znanych i znaczących zespołów twórczych w Rosji. Występy Pussy Riot stanowią jedyne w swoim rodzaju polityczno-muzyczne wydarzenie sceniczne. Zawsze są też głośne, bowiem wyznania, żądania i przekonania artystek zasługują na wysłuchanie.
Imponująco zapowiada się program filmów, które zostaną wyświetlone w Zgorzelcu. Oto, co z festiwalowych perełek będzie można zobaczyć w naszym kinie PozaNova:
25 maja 2023, CZWARTEK
- godzina 17:00 I Konkurs Filmów Dokumentalnych I BÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW – Religijny syn chce nawrócić swojego ojca na chrześcijaństwo. Przedsięwzięcie niezwykle śmiałe, bo ojcem jest nie kto inny jak Andrzej Rodan – autor skandalizujących powieści z końca lat 80. i zadeklarowany ateista. Wspólna podróż przez Polskę przywołuje wiele wspomnień. Przede wszystkim jednak staje się okazją do dalszych sporów. Wiara jednego zostaje wystawiona na ciężką próbę przez kłótliwość drugiego. Gościnnie: Bartłomiej Żmuda – reżyser i autor scenariusza
- godzina 19:00 I Konkurs Filmów Fabularnych I GRANICE MIŁOŚCI – Aby ożywić swój nieco zbyt konwencjonalny związek, Hana i Petr opowiadają sobie swoje niewypowiedziane fantazje erotyczne i to filmują. To, co zaczyna się jako niewinna rozmowa, stopniowo przeradza się w seksualne eksperymenty ze zmieniającymi się partnerami. Jednak podczas sprawdzania, jakie granice miłości i seksu można przekroczyć bez utraty zaufania, każde z nich ma co innego na myśli. Gościnnie: Tomasz Wiński – reżyser i Tereza Nejedlá – producentka filmu.
26 maja 2023, PIĄTEK
- godzina 17:00 I FOKUS: Post Soviet Union I W ROZKWICIE – Gruzja w dzikich latach 90. Męska populacja coraz mocniej oscyluje wokół wojny, przestępczości i alkoholizmu. Każdy dzień na nowo zadaje pytanie, czy uda im się przetrwać. Z kolei w tym patriarchalnym i pełnym przemocy świecie nie ma zbyt wiele miejsca dla kobiet. To właśnie tu dorastają dwie czternastolatki, Eka i Natia. Starają się zachować lekkość i żywiołowość nawet w tych mrocznych czasach. Kochają i śmieją się. Nie wiadomo jednak, czy Eka i Natia będą jeszcze w stanie znaleźć w życiu szczęście.
- godzina 19:00 I Konkurs Filmów Dokumentalnych I PISKLAKI – Zosia z bujną wyobraźnią, wrażliwy Oskar i nieśmiała Kinga trafiają do pierwszej klasy internatu dla dzieci niewidomych i niedowidzących. W trudnych chwilach, w obliczu rozłąki z rodzicami i izolacji spowodowanej pandemią, wspierają się i starają się pomagać sobie nawzajem. W delikatnych, czarno-białych obrazach film odkrywa nieznany świat dzieci, które są zmuszone dorosnąć wcześniej niż większość ich rówieśników.
27 maja 2023, SOBOTA
- godzina 17:00 I Konkurs Filmów Fabularnych I TAMARA – Tamara, rocznik 1990, jak wielu innych młodych z pokolenia po zjednoczeniu, opuściła swoją wschodnioniemiecką ojczyznę. Kiedy raczej niechętnie przyjeżdża w urodzinowe odwiedziny, podczas spotkań zachowuje dystans, a wiele rzeczy wydaje się być wyjętych prosto z kraju, który już nie istnieje. Kiedy dzieje się coś niewyobrażalnego, rozpada się wszystko, co do tej pory zdawało się bezpieczne. Tamara musi zostać w rodzinnym domu dłużej niż planowała i zmierzyć się z tym, przed czym uciekała: własną historią i pochodzeniem.
Poza projekcjami w kinie PozaNova, waszej uwadze polecamy cykl filmowy POLSKI BLUES – cztery filmy polskich twórców dotykające tematu związków. Każdy podejmuje go w inny sposób, ale wszystkie pokazane historie są subtelne, pełne empatii, poczucia humoru i niosą przesłanie.
CZARNA OWCA – Magda i Arek mogą pochwalić się 25 latami małżeństwa i nienaruszonym życiem rodzinnym. Pozornie wszystko w porządku. A jednak… Gdy na jaw wychodzą skrywane tajemnice władzę przejmuje totalny chaos.
MARZEC ’68 – Warszawa, 1968 r. Przypadkowe spotkanie Hani i Janka staje się początkiem wielkiej miłości, która ze względu na napięty klimat polityczny wypływa na niebezpieczne wody. Wraz z nasileniem antysemityzmu rodzice Hani tracą pracę i chcą wyemigrować, ale ona woli zostać. Konflikty nasilają się, gdy para bierze udział w protestach studenckich. Zostają pobici, aresztowani, przesłuchani i wydaleni z uczelni. #film będzie można również obejrzeć w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w piątek 26 maja o godzinie 9:00.
NA TWOIM MIEJSCU – Kaśka i Krzysiek są młodzi, atrakcyjni, mają uroczego synka i ładne mieszkanie w dobrej dzielnicy – a jednak są o krok od rozwodu. Uratowanie ich małżeństwa wydaje się być beznadziejnym przedsięwzięciem. Aż do poranka, gdy budzą się w zamienionych ze sobą ciałach.
SILENT LOVE – Po śmierci matki 35-letnia Agnieszka postanawia zaopiekować się swoim 14-letnim bratem Miłoszem. W tym celu porzuca dotychczasowe życie z partnerką Mają w Niemczech i przenosi się na konserwatywną, polską prowincję. Maja podąża za nią.
FILMY | Zgorzelec/Görlitz/Bogatynia
Po majówce program będzie również dostępny w Punkcie Informacji Turystycznej w Zgorzelcu.
Aktualne informacje dostępne są na stronie: neissefilmfestival.net. Więcej o festiwalu na profilach NFF : Facebook, Instagram, Twitter
Źródło: Kunstbauer Kino e.V.