Departament Koordynacji Polityki Europejskiej w Saksońskim Ministerstwie Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania (SMJusDEG) organizuje w dniu 27 listopada 2021 r. trójnarodowe Forum Obywatelskie w formacie online pod hasłem „Punkty styczne Europy: Dialog regionów przygranicznych” z udziałem ok. 60-85 uczestników z Saksonii, Dolnego Śląska, Kraju Usteckiego i Karlowarskiego.
Wydarzenie to stanowić będzie pierwszą część trójstronnego dialogu transgranicznego i odbędzie się w ramach Konferencji na temat Przyszłości Europy.
27.11.2021: Punkty styczne Europy: Dialog regionów przygranicznych część. 1:
W dniu 27 listopada 2021 r. zapraszamy ok. 60-85 obywateli z Saksonii (Niemcy), Dolnego Śląska (Polska), Kraju Usteckiego i Karlowarskiego (Czechy) do udziału w pierwszym dialogu online poświęconym aktualnym wyzwaniom dotyczącym przyszłości Unii Europejskiej. Wydarzenie to będzie również stanowić podstawę dla późniejszego Dialogu 6 Regionów.
10.-11.12.2021: Dialog 6 Regionów:
W ramach Dialogu 6 Regionów, który odbędzie się w dniach 10 i 11 grudnia 2021 r., około 100 obywateli z Saksonii, Dolnego Śląska, Kraju Usteckiego i Karlowarskiego, Grand Est (Francja) i Badenii-Wirtembergii (Niemcy) spotka się, aby rozmawiać o wspólnym życiu mieszkańców w regionach przygranicznych. Jednym z tematów będą doświadczenia z okresu pandemii koronawirusa.
Lato 2022: Punkty styczne Europy: Dialog regionów przygranicznych, część 2
Latem 2022 r. (ok. 17-18 czerwca) w Dreźnie odbędzie się dwudniowe spotkanie w formie debaty na żywo z udziałem mieszkańców Saksonii, Dolnego Śląska, Kraju Usteckiego i Karlowarskiego. Będzie to kontynuacja dialogu online z listopada 2021 r. Planowane jest również zaprezentowanie wyników debaty politykom z regionów uczestniczących w projekcie oraz jego uroczyste zakończenie.
Celem dialogu obywatelskiego organizowanego przez SMJusDEG i jego partnerów z Polski i Czech jest wsłuchanie się w głos mieszkańców regionów przygranicznych, rozpoznanie ich oczekiwań w odniesieniu do Unii Europejskiej, a także zdiagnozowanie problemów i największych wyzwań dotyczących przyszłości Unii Europejskiej.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tym wydarzeniu. Rejestracja jest otwarta dla wszystkich mieszkańców Saksonii, Dolnego Śląska, Kraju Usteckiego
i Karlowarskiego w wieku od 16 lat. Wszystkie informacje i wskazówki dotyczące rejestracji (w trzech językach) można znaleźć pod linkiem:
https://www.europa.sachsen.de/Grenzregionen-im-Gespraech.html
Źródło: Biuro Saksonii we Wrocławiu