Avion to 18.5 tysięczne górnicze miasto leżące w północnej części Francji w departamencie NORD – 180 km od stolicy Francji Paryża. Dysponuje doskonałą bazą rekreacyjno – sportową w postaci: basenu krytego ze zjeżdżalnią, hali sportowej, stadionu z 6 boiskami do piłki nożnej i rugby, treningowego krytego boiska do piłki nożnej, strzelnicy sportowej oraz hali do tenisa stołowego. W Avion swoją szkółkę piłkarską prowadzi drużyna wice mistrza Francji w piłce nożnej RC LENS którego piłkarzem jest Jacek Bąk. Spokojne i niewielkie górnicze miasteczko z dużą liczbą polskich emigrantów z okresu 20-lecia międzywojennego. Dwa razy w roku ulice miasta zapełniają się tysiącami przybyszów z różnych stron Europy na organizowane przez merostwo w miesiącu maju: Międzynarodowy Turniej Sportowy w piłce nożnej, koszykówce dziewcząt i chłopców oraz w tenisie stołowym i miesiącu grudniu: Międzynarodowe Targi Świąteczne.. Corocznie 4 grudnia obchodzone jest święto Barbary patronki Straży Pożarnej i Górników. Z Avion bardzo blisko jest do dużych aglomeracji miejskich tego regionu – 2 km do Lens i 25 km do Lille.
W pobliżu Avion położone są dwie bardzo ciekawe miejscowości. Jedną z nich jest Vimi – miejsce upamiętniające krwawą bitwę z okresu I wojny światowej pomiędzy żołnierzami Kanadyjskimi i Niemcami. W bitwie tej zginęło ok. 16.000 żołnierzy kanadyjskich. W hołdzie ofiarom tej bitwy naród francuski przekazał na rzecz Kanady kilkudziesięciu hektarowy obszar zroszony krwią Kanadyjczyków na którym obecnie znajduje się Obelisk poświęcony ofiarom bitwy jak również na nim muzeum wraz z zachowanymi z czasów bitwy okopami i tunelami.
Drugim miejscem jest Arras – przepiękne miasteczko oddalone od Avion o 15 km. Miasto to znane jest w świecie z produkcji przepięknych dywanów nazwanych „arrasami”, których niewielka część znajduje się na WAWELU w Krakowie.
Görlitz to niemieckie miasto, leżące w Saksonii nad Nysą Łużycką. W wyniku przeprowadzonej w Saksonii reformy powiatowo-terytorialnej, od 1 sierpnia 2008r. miasto ma status Wielkiego Miasta Powiatowego i jest siedzibą Powiatu Görlitz.
Jego cechę wyróżniającą – oprócz przepięknej architektury z wielu epok i przebogatej historii – stanowi położenie geograficzne. Leży bowiem na 51o09’ szer. geogr. pn i 15o00 dł. geogr. wsch. Zmierzone z północy na południe rozciąga się na długości 19,4 km., ze wschodu na zachód – 7,3 km. Najwyższym punktem jest Landeskrone 420 m npm. Najniższy punkt to rzeka Nysa – 185 m npm.
Miasto dysponuje połączeniami komunikacyjnymi: A4 do Drezna, B6 do Drezna, B115 do Cottbus/Berlina, B99 do Zittau; Liberca, E 40 do Wrocławia oraz połączeniami kolejowymi w kierunku Drezno, Berlin, Cottbus, Lipsk, Wrocław, Warszawa, Kraków. Najbliższe lotnisko mieści się w Dreźnie. W przyszłości planowane jest również uruchomienie lotniska w niedalekim (ok. 30 km na pn.) Rothenburgu. Miejską komunikację publiczną zabezpieczają 3 linie tramwajowe o długości 16, 1 km, 8 linii autobusowych o długości 52, 4 km. Między Zgorzelcem i Görlitz działa transgraniczna miejska linia autobusowa obsługiwana przez PKS Zgorzelec. Obszar miasta stanowi powierzchnia 67,2 km2.
Najwyższym budynkiem miasta jest Wieża Ratusza o wysokości 63 m. Görlitz zamieszkuje 59 556 tys osób o średniej wieku – 44,93 lata (stan: grudzień 2006). Jego zasadniczą zabudowę stanowi 7.816 budynków mieszkalnych z łączna liczbą 39.032 mieszkań (stan 31.12.2005).
Görlitz słynie również z licznych festynów, imprez i jarmarków, wśród których wymienić można: Festyn Muschelmina, Dni Jazzu w Görlitz, Maraton Europejski, Dzień Wrażeń nad Jeziorem Berzdorf, Dzień Otwartych Drzwi Renowacji, ViaThea – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Śląski Jarmark Wędrowny, Święto Starówki, Dzień Otwartych Zabytków, Długa Noc Muzeów, Jarmark Bożonarodzeniowy, Fete de la Musique. Czas wolny można spędzić również w innych atrakcyjnych miejscach do których należą Zwierzyniec, Dom Przyrody NaTierkundehaus, Kolejka Parkowa. Aktywny wypoczynek oferują liczne w mieście obiekty sportowe.
Spis załączników do współpracy partnerskiej między Zgorzelcem i Görlitz
Myrhorod- miasto na wschodzie Ukrainy w obwodzie połtawskim. Leży w połowie drogi między Kijowem a Charkowem i 105 km od Połtawy nad brzegiem rzeki Choroł. Pierwsze wzmianki o mieście datują się na rok 1575 poprzez nadanie statusu miasta pułkowego przez polskiego Króla Stefana Batorego co oznacza, że miasto już wcześniej istniało i było dość duże, a wiek jego jest o wiele starszy niż data podana w królewskich dokumentach. Inne źródła podają datę 1530 rok – kiedy miastu nadano magdeburskie prawo i herb. Od początku swojego istnienia dzięki geograficznemu położeniu na skrzyżowaniu dróg handlowych wschodu z zachodem Myrhorod był znaczącym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Obecnie miasto Myrhorod liczy sobie 42,7 tys. mieszkańców i kojarzy się przede wszystkim z uzdrowiskami i źródłami wód mineralnych, które ze względu na swoje właściwości lecznicze i skład są zbliżone do alpejskich źródeł w Baden-Baden, Aachen. W mieście funkcjonuje 8 sanatoriów, które jednocześnie mogą przyjąć powyżej 5 tys. pacjentów. Sanatoria są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, a nad zdrowiem kuracjuszy czuwa ponad 200 wysoko wykwalifikowanych lekarzy-specjalistów. W mieście działa rozlewnia wód mineralnych „Myrhorodzki zakład wód mineralnych”, gdzie jest rozlewana co 4 butelka mineralnych wód Ukrainy. Woda mineralna „Myrhorodzka” jest jedną z najpopularniejszych na Ukrainie. Wyjątkowe położenie miasta, klimat –miękki, umiarkowany, środkowokontynentalny bez dużych wahań temperatury (średnioroczna letnia temperatura +16,5°C, zimowa -6,1°C, ilość opadów 494 mm na rok). Dominującym typem gleb są czarnoziemy, zajmujące ok.60% powierzchni Ukrainy, co stanowi blisko 40% światowych zasobów tego typu gleb. Priorytetem dla miasta jest rozwój biznesu zorientowanego na ekologię, poszerzenie bazy sanatoryjno-uzdrowiskowej, turystyka, usługi i hotelarstwo, rozwój ekologicznie czystej produkcji przemysłowej i spożywczej . Przemysłowy kompleks miasta składa się z 14 przedsiębiorstw.
W mieście Myrhorod można zwiedzić miejsca związane z życiem i twórczością znanego klasyka ukraińskiej i rosyjskiej literatury M.W. Gogola, gruzińskiego poety-Dawida Guramiszwili. Co roku w II połowie sierpnia odbywają się targi po nazwą „Soroczynski jarmark”. Sława o nim już dawno wyszła poza granice Ukrainy. Od niepamiętnych czasów jarmark odbywa się na koniec lata w miejscowości Soroczyncy (23 km od miasta ) opisany jeszcze w utworach M.W.Gogola . W jego otwarciu zawsze bierze udział Prezydent Ukrainy, obecni są premier, członkowie rządu, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, biznesmeni oraz tysiące turystów z Ukrainy i z całego świata. „Soroczynski jarmark”, to nie tylko jarmark, ale również wielkie wydarzenie kulturalne na skale światową .
Miasto Myrhorod utrzymuje partnerskie stosunki z takimi miastami jak: Gorna Orjachowica (Bułgaria), Rendolf (st.Wermont, USA), Barbi (Niemcy), Maardu (Estonia), Zgorzelec (Polska).
Święta Ziemia Imathia stanowi centrum antycznej kultury macedońskiej. Historia ginie tutaj w pomrokach dziejów . Już w czasach prehistorycznych ziemię tę zamieszkiwali ludzie. Tu znajdujemy ślady wszystkich kultur cywilizacyjnych od hellenistycznej przez bizantyjską a skończywszy na chrześcijańskiej. Tu możemy podziwiać błękit nieba, piękno widoków i magię wiecznie zielonych gór, dominujących w tym regionie. Zwiedzający mogą spotkać się z historycznymi miejscami i pamiątkami okresów hellenistycznego, bizantyjskiego i chrześcijańskiego, które świadczą o wysokim stopniu rozwoju zamierzchłej cywilizacji i ludzkiej działalności, a także o wysokim poziomie rozwoju i osiągnięciach Imathii. To właśnie w tym regionie leży Nausa – miasto wzniesione na naturalnym tarasie wschodniego Vermion. Zbudowane w pierwszych latach panowania Turków. W pobliżu znajduje się antyczna szkoła Arystotelesa i macedońskie grobowce leukadyńczyków . Szczególna atrakcję miasta stanowią brzegi arapitisa i wodospady, wspaniały park miejski z widokiem na wyżynę , żródła i gaj św. Mikołaja.
Zimą turyści mogą korzystać w pełni z bazy turystycznej i wypoczynkowej jaką oferuje Centrum Sportów Zimowych w odległym o niespełna 20 km od Nausy – Seli. 29 sierpnia 1998 roku przedstawiciele władz obu miast w osobach Burmistrza Nausy Grigorisa Lioliosa oraz Burmistrza Zgorzelca Wojciecha Leszczyńskiego podpisali umowę o braterskiej przyjaźni miast: Nausa – Zgorzelec.
Umowa o braterskiej przyjaźni miast
Wybranie przedstawicieli ludności miast Nausy w Grecji i Zgorzelca w Polsce jednogłośnie podejmujemy decyzję o zawarciu braterskiej przyjaźni między dwoma miastami, w celu obustronnej popularyzacji szerokiej wymiany w zakresie działalności kulturalnej sportowej społecznej i ekonomicznej dotyczącej wszystkich mieszkańców, a w szczególności młodzieży.
Przekonani, że wyrażamy głęboką wolę i prawdziwe intencje naszej ludności uroczyście oświadczamy naszą wspólną chęć do pełnego wzajemnego zrozumienia, poszanowania i przyjaźni między mieszkańcami obu naszych miast.
Naszą działalnością, chcemy przyczynić się do właściwego zrozumienia, bez żadnych uprzedzeń, między mieszkańcami, obywatelami wszystkich narodów.
Wierząc w lepszą przyszłość w ramach zjednoczonej Europy, dzisiaj uroczyście ogłaszamy zawarcie braterskiej przyjaźni między naszymi miastami i w obecności przedstawicieli obu miast przystępujemy do podpisania obecnego pisma.