Obchody 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Burmistrz Miasta Zgorzelec, Starosta Zgorzelecki oraz Dziekan Dekanatu Zgorzelec zapraszają serdecznie na obchody Narodowego Święta Niepodległości! W poniedziałek, 11 listopada spotkajmy się, by wspólnie uczcić ten wyjątkowy dzień.
Program wydarzeń:
- Godz. 11:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny
Kościół pw. Św. Bonifacego, ul. Emilii Plater 9 - Godz. 12:00 – Uroczystości przed pomnikiem Millennium
Czas na patriotyczną refleksję i oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolność Polski. - Godz. 17:00 – Wielkie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych w PGE Turów Arena
Zapraszamy na uroczysty koncert w hali PGE Turów Arena (ul. Lubańska 9A) – wieczór pełen wzruszeń, na który złożą się wyjątkowe wykonania pieśni patriotycznych w interpretacji Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu, któremu akompaniować będzie Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego pod dyrekcją Dominika Lewickiego. Przygotowanie chóru: Przemysław Mazurek, aranżacje pieśni: Joanna i Dominik Lewiccy.Razem śpiewajmy dla Polski! Tradycyjnie zapraszamy wszystkich uczestników do aktywnego udziału – wspólne śpiewanie to doskonała okazja, by poczuć siłę jedności i narodowego ducha. Niech nasze głosy wypełnią halę i przypomną o znaczeniu polskiej wolności!”
Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!
Współorganizatorzy wydarzenia: Burmistrz Miasta Zgorzelec, Starosta Zgorzelecki, Dziekan Dekanatu Zgorzelec, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu oraz Centrum Sportowo-Rekreacyjne w Zgorzelcu.
Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. 11 listopada 1918 roku to dzień, który zapisał się w historii Polski jako moment wyjątkowy – po 123 latach zaborów Polska na nowo pojawiła się na mapie świata jako wolne państwo. Proces odzyskiwania niepodległości był stopniowy, ale właśnie 11 listopada uznano za symboliczny moment odrodzenia kraju. Tę datę wybrano ze względu na zbieg wydarzeń – tego samego dnia zawarto rozejm w Compiègne, kończący I wojnę światową i pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej, 10 listopada, do Warszawy przybył Józef Piłsudski, a naród polski po raz pierwszy od pokoleń mógł poczuć prawdziwą wolność. W ciągu tych dwóch dni, 10 i 11 listopada 1918 roku Polska uświadomiła sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a kraj ogarnął nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu.