Zgorzelec otrzymał tytuł Nowego Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy za program profilaktycznych szczepień dla seniorów. Nasze miasto znalazło się w gronie 23. samorządów wyróżnionych za działania z zakresu profilaktyki grypy w konkursie Samorządowy Lider Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Organizuje go warszawska Fundacja Nadzieja dla Zdrowia.
Uroczystość wręczenia tytułów przyznanych w piątej edycji konkursu odbyła się 22 września, w Warszawie, przy okazji Debaty Flu&Covid-19 Forum 2022. Samorządy uczestniczące w konkursie, po ocenie zgłoszeń dokonanej przez ekspertów Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, mogły otrzymać jedno z wyróżnień przyznawanych w trzech kategoriach:
Miasto Zgorzelec jest jednym z 23. samorządów wyróżnionych w kategorii Nowy Lider OPZG. Fundacja doceniła nasze miasto za Miejski Program Polityki Zdrowotnej „Profilaktyczny program szczepień ochronnych przeciw grypie dla mieszkańców Zgorzelca powyżej 65 roku życia”.
Fundację „Nadzieja dla Zdrowia” powołali do życia rodzice dzieci, które otarły się o śmierć w polskich szpitalach oraz młodzi prawnicy, którzy chcą działać na rzecz poprawy sytuacji w polskim systemie ochrony zdrowia. Celem Fundacji jest edukacja w zakresie profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych. Dąży do przeciwdziałania rozwojowi chorób cywilizacyjnych oraz niesie pomoc pacjentom, ich rodzinom w dostępie do najbardziej nowoczesnych terapii.
Za nadzór merytoryczny nad realizacją programu odpowiada Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy pod przewodnictwem prof. Adama Antczaka.
Samorządowy Lider to konkurs, którego celem jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacja samorządowych programów zdrowotnych w dziedzinie profilaktyki grypy.
Konkurs ma wyróżniać samorządy podejmujące aktywne działania, które służą pogłębianiu wiedzy polskiego społeczeństwa z zakresu profilaktyki zdrowia, zachęcają do profilaktyki antygrypowej i ograniczają dzięki temu medyczne, społeczne oraz gospodarcze skutki zachorowań. W tym roku konkurs został wzbogacony o nową kategorię pt. Propagator szczepień przeciw COVID-19.
Wybrane z opzg.pl:
„Na świecie szczepienia realizowane są w 47 krajach, w tym w 18 krajach w Europie.„
„W Polsce, w sezonie 2021/2022 poziom wyszczepialności w populacji ogólnej był znacząco wyższy niż w latach ubiegłych i odnotowano wzrost liczby osób zaszczepionych o około 20% (7% vs. 6% w sezonie 2020/2021), dlatego eksperci mają nadzieję, że wskaźnik wszczepialności będzie konsekwentnie rósł i zmierzał w kierunku innych krajów europejskich.”
„W tym sezonie grypowym na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dostępne w aptekach mogą liczyć seniorzy powyżej 75 r.ż. oraz kobiety w ciąży. 50% refundacja dotyczy osób w wieku 65-74 lat, osób w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi oraz dzieci od ukończonego 6 miesiąca życia do 18 roku życia. Dzieci będą mogły skorzystać ze szczepionek w formie donosowej i domięśniowej, dla pozostałych grup będą dostępne szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie, ale w pełnej odpłatności.”
„Znajdujemy się obecnie na początku sezonu szczepień przeciw grypie, który również tym roku zbiega się ze zwiększeniem zachorowań na COVID-19. Wzrost statystyk epidemiologicznych w przypadku obu chorób jest ściśle związany z ich sezonowością. Pamiętajmy, że szczepienia minimalizują ryzyko zachorowania z ciężkim przebiegiem choroby. COVID-19 i grypa nadal pozostają niebezpieczne, szczególnie w połączeniu i dla osób z grup ryzyka, u których przebieg choroby może być bardzo ciężki, a nawet śmiertelny. Poddanie się szczepieniu na jedną chorobę, nie wyklucza, ani nie chroni nas przed zachorowaniem na inną chorobę, a współwystępowanie grypy i COVID-19 (tzw. Flurona) może być coraz częstsze. Dlatego eksperci podczas Flu&COVID-19 Forum podkreślali znaczenie jednoczasowych szczepień, które możemy wykonać w trakcie jednej wizyty oraz konieczność szczepień personelu medycznego.”
Zdjęcia: Debata Flu-COVID-19 i wyróżnienia_Flu-COVID-19 pochodzą ze strony www.opzg.pl
Zdjęcie statuetki, którą otrzymał Zgorzelec to zdjęcie własne z zasobów UMZ.
W oparciu o informacje zamieszczone na stronie opzg.pl opracowała: Renata Burdosz/samodzielne stanowisko ds. współpracy z mediami Urzędu Miasta Zgorzelec