W niedzielę, 26 maja br., już po raz czwarty od chwili wstąpienia Polski do UE, zadecydujemy kto będzie reprezentował nasz kraj w Parlamencie Europejskim. Przypominamy podstawowe zasady udziału w tych wyborach oraz zgorzeleckie obwody wyborcze wraz z adresami obsługujących je lokali wyborczych.
Dlaczego warto głosować?
Podczas majowych wyborów Polacy wybiorą 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosując w wyborach europejskich wpływasz na kształt unijnego prawa w dziedzinach, które bezpośrednio wpływają na Twoje codzienne życie: energetyce, ochronie środowiska, prawach konsumenta, handlu w internecie, podróżach, itd. To wybrani przez Ciebie posłowie będą podejmować decyzje o unijnych dyrektywach i rozporządzeniach oraz będą rozstrzygać dylematy z nimi związane. Zadbaj, żeby rozwiązali je po Twojej myśli.
Kiedy i kto może głosować?
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 26 maja 2019 r. w godz. 7:00-21:00. Czynne prawo wyborcze, tj. prawo wybierania przysługuje każdemu Polakowi, który skończył 18 lat oraz posiada aktualny dowód osobisty. Aby wziąć udział w wyborach nie trzeba zgłaszać wcześniej zamiaru głosowania, ponieważ spisy wyborców, na podstawie rejestru wyborców, sporządzają z urzędu poszczególne gminy. Pamiętajmy jednak, że aby głosować w innej gminie należy zadbać o dopisanie się do rejestru wyborców w tamtejszym urzędzie gminy. Możliwość głosowania korespondencyjnego dostępna jest wyłącznie dla wyborców niepełnosprawnych, którzy mogą też głosować przez pełnomocnika. Z pomocy pełnomocnika mogą korzystać również wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 75 lat.
Gdzie głosować?
Na potrzeby wyborów do Parlamentu Europejskiego Polskę podzielono na 13 okręgów wyborczych. Zgorzelec znalazł się w okręgu nr 12, który obejmuje swoim zasięgiem woj. dolnośląskie i woj. opolskie (OKW Wrocław). Głosowanie odbywa się w lokalu obwodowej komisji wyborczej. Wykaz zgorzeleckich obwodów i lokalów wyborczych dostępny poniżej jako załącznik.
Jak głosować by głos był ważny?
W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „x” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) przy nazwisku osoby, którą chcemy poprzeć. Gdy wyborca w ramach jednej listy kandydatów, jednego komitetu wyborczego, postawi dwa czy trzy krzyżyki, to głos będzie oddane na kandydata na pierwszym miejscu. Jeśli wyborca postawiłby znak „x” przy nazwiskach w różnych komitetach wyborczych na różnych listach, to głos będzie nieważny.
Aby uzyskać więcej informacji przejdź na stronę BIP.