W sobotę, 3 maja, Zgorzelec w uroczysty sposób upamiętnił 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy. Uroczystości zgromadziły kombatantów, przedstawicieli władz samorządowych, miasta Görlitz, służb mundurowych, organizacji społecznych, instytucji publicznych oraz mieszkańców Zgorzelca.
Tegoroczne obchody rozpoczęła tradycyjna Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona o godzinie 11:00 w kościele pw. św. Bonifacego, po której harcerze z Hufca ZHP Zgorzelec im. Osadników Wojskowych, przy wyjściu z kościoła, wręczali wszystkim obecnym biało-czerwone chorągiewki, przygotowane przez Wydział Promocji Urzędu Miasta. Był to symboliczny gest jedności i patriotyzmu, który dodatkowo podkreślił świąteczny charakter wydarzenia.
Następnie uczestnicy, w asyście pocztów sztandarowych, przemaszerowali pod Pomnik Millenium, gdzie odbyła się krótka, lecz doniosła uroczystość patriotyczna. Oprawę muzyczną przemarszu oraz ceremonii pod pomnikiem zapewniła Reprezentacyjna Orkiestra Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”, wykonując m.in. Hymn Polski, „Rotę” oraz pieśń „Witaj, majowa jutrzenko” – nierozerwalnie związaną z obchodami Święta 3 Maja.
Pod pomnikiem symbolicznie złożono wieńce i wiązanki kwiatów jako wyraz pamięci i szacunku dla twórców Konstytucji oraz wszystkich, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o wolność i suwerenność Polski. W imieniu mieszkańców Zgorzelca kwiaty złożył burmistrz Rafał Gronicz.
Uroczystość przebiegła w podniosłej atmosferze, przypominając o znaczeniu wartości konstytucyjnych, takich jak wolność, równość i suwerenność. Była to również okazja do refleksji nad współczesnym znaczeniem patriotyzmu i wspólnoty narodowej.
Konstytucja 3 Maja niosła gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Była dokumentem stanowiącym dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. Obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy i jej reformy nie zostały do końca wdrożone. Stała się jednak dziełem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu chcącego zachować niezależność państwową.