Jeśli planujesz urlop za granicą i jeszcze nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), koniecznie złóż wniosek o jej wydanie. Karta EKUZ przyda się również wszystkim, którzy mieszkają na terenie przygranicznym i odwiedzają sąsiednie kraje w ramach codziennego funkcjonowania.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas tymczasowego pobytu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii – na takich samych zasadach jak obywatele tych państw. Staje się zatem niezbędna kiedy wybieramy się w dalszą podróż zagraniczną. Jednak nie można o niej zapominać za każdym razem, gdy przekraczamy granicę.
Przyzwyczailiśmy się do tego, że Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz to jedno miasto, w którym funkcjonujemy i żyjemy. Ale… co w przypadku, gdy nasze zdrowie odmówi posłuszeństwa po drugiej stronie Nysy Łużyckiej? Należy pamiętać, że polski i niemiecki system zdrowotny to dwa odrębne organizmy. W takich przypadkach karta EKUZ zapewni dostęp do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, zminimalizuje koszty leczenia i da poczucie bezpieczeństwa w razie nagłej choroby lub wypadku. Brak karty może wiązać się z wysokimi kosztami leczenia oraz dodatkowymi komplikacjami formalnymi. Pamiętajmy o tym chociażby podczas udziału w wydarzeniach odbywających się na terenie Görlitz czy też udając się do sklepu po drugiej stronie granicy.
Kartę EKUZ zawsze otrzymamy bezpłatnie jeżeli jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce.
Wniosek o wydanie EKUZ można złożyć:
Jeśli wniosek złożony zostanie w placówce NFZ, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie można otrzymać od ręki.
Najwyższa faktura za jedną osobę, która wpłynęła do Narodowego Funduszu Zdrowia, wyniosła 2,15 mln zł. Do zdarzenia doszło w Niemczech, a polski pacjent przebywał w szpitalu 4 miesiące.