26 lipca 2021 roku, po przerwie wynikającej z ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią SARS-CoV-2, startuje kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Zgorzelca! Wysokość budżetu partycypacyjnego na rok 2022 r. wynosi łącznie 350 tysięcy zł.
Zgłoszone przez mieszkańców projekty, propozycje, pomysły będziemy realizować w 2022 r. Jedni czekają na nowe place zabaw, innym marzą się ciekawe zajęcia, a jeszcze inni zadbaliby o żyjące w mieście zwierzęta, zorganizowali sąsiedzkie spotkania, czy urządzili jakieś miejsce. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu każdy może wybierać to co mu najbardziej bliskie!
W jakich kategoriach można zgłaszać projekty?
Harmonogram działań:
Jak wyglądają zasady BO 2022?
Zgłoszenia realizacji zadań w ramach budżetu obywatelskiego mogą dotyczyć wydatków na realizację zadań własnych gminy, na terenach będących własnością Miasta Zgorzelec oraz wydatków na realizację zadań, które może ponieść gmina na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
Propozycje zadań może zgłosić:
a) każdy mieszkaniec Miasta Zgorzelec, który w dniu składania wniosku ukończył 13 lat,
b) organizacja pozarządowa, której siedziba znajduje się na terenie miasta Zgorzelec.
W tej odsłonie jest kilka nowości dla mieszkańców. Cały proces zgłaszania propozycji zadań do Budżetu Obywatelskiego odbędzie się wyłącznie za pomocą strony internetowej pod adresem bo.zgorzelec.eu, na której można uzyskać również podpowiedzi jak prawidłowo zgłosić projekt.
Liczba osób popierających projekt została zmniejszona, do co najmniej 15 mieszkańców. Poza tym w tegorocznej edycji wprowadzono tryb odwoławczy. Mieszkańcy, których projekt zostanie odrzucony, będą mogli się odwołać od tej decyzji. Będą mieć na to pięć dni od dnia opublikowania listy zadań.
Zachęcamy mieszkańców do aktywnego włączenia się w inicjatywę Budżetu Obywatelskiego. W ten sposób każdy może bezpośrednio wpływać na swoje najbliższe otoczenie.