Oficjalna strona Urzędu Miasta Zgorzelec

Polish English French German Greek Ukrainian

czech Mapa witryny

feed-image

bip

Zgorzelec Nowy system gospodarki odpadami

kamery online

Konsultacje społeczne

Aktualności z kategorii | GOSPODARKA

NABÓR WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE REALIZACJI PROJEKTÓW ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO

DOLNOŚLĄSKA INSTYTUCJA POŚREDNICZĄCA, której ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO powierzył zadania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach następujących osi priorytetowych:

Więcej…

Narodowa Loteria Paragonowa

logoUprzejmie informujemy, że dzisiaj - 1 października 2015 r. - ruszyła nowatorska w naszym kraju loteria, czyli organizowana przez Ministerstwo Finansów Narodowa Loteria Paragonowa.

Więcej…

Handlowcy z Görlitz zapraszają

niedzielaNiedziela, 4 października 2015 r. jest  w Görlitz kolejną niedzielą handlową. W tym dniu wszystkie sklepy Görlitz będą otwarte od godz. 13.00 do 18.00.

Więcej…

Transgraniczne targi pracy w Zgorzelcu

phpThumb generated thumbnailjpgBlisko 60 wystawców z ok. 400 ofertami na ponad 1.500 miejsc pracy z Niemiec, Czech i Polski będzie można znaleźć już 6 października podczas Transgranicznych Targów Informacyjno-Rekrutacyjnych.A te po raz IX zostaną zorganizowane w Zgorzelcu. O ostatnich szczegółach organizacyjnych właśnie w Zgorzelcu, w środę, 23 września rozmawiali partnerzy targów.

Więcej…

Bony dla osób bezrobotnych do 30 roku życia

PUPPowiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu zaprasza osoby do 30 roku życia do skorzystania z następujących form wsparcia:
•    szkolenia indywidualne,
•    bony na zasiedlenie,
•    jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Więcej…

Zakończyło się Forum Gospodarcze w Zgorzelcu

Ponad 300 przedstawicieli świata biznesu, ekonomistów i polityków wzięło udział w Polsko-Niemieckim Forum Gospodarczym, które 23 września, odbyło się w Zgorzelcu.

Spotkanie łączyło w sobie warsztaty dla przedsiębiorców i panele dyskusyjne. Towarzyszyła mu jubileuszowa, 10. Polsko-Niemiecka Konferencja Izby Przemysłowo- Handlowej w Dreźnie. Tak duże wydarzenie w całości poświęcone zagadnieniom  stricte gospodarczym nie mogło obyć się bez pytań o przyszłość relacji gospodarczych między państwami. Uczestniczący w Forum politycy, a wśród nich m.in. premier Saksonii Stanislaw Tillich, minister spraw zagranicznych RP Grzegorz Schetyna, występująca w roli współgospodarza forum, wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, czy marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski, odpowiadali na nie podczas debaty na temat szans, przed jakimi stoją polscy i niemieccy przedsiębiorcy inwestujący po obu stronach granicy.

Dlaczego Zgorzelec?

Decyzja o zorganizowaniu Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego właśnie w Zgorzelcu nie była przypadkowa. Współpraca na styku granic wymaga wiele zaangażowania, wzajemnego zrozumienia i otwartości każdej ze stron, a tutaj wszyscy to dobrze rozumieją. To dlatego miasto od dawna kojarzone jest z dobrą współpracą z niemieckimi sąsiadami.

- Tutaj słowo partnerstwo i współpraca międzynarodowa mają wyjątkowe znaczenie – podkreślał w trakcie Forum Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Zagranicznych RP. – Lata dobrych praktyk i mądrego odpowiadania na potrzeby gospodarcze partnerskich miast zrobiły swoje. To tutaj możemy mówić o relacjach gospodarczych na europejskim poziomie. Chcemy je rozwijać, pokazywać jak wiele każda ze stron może zyskać na wzajemnych kontaktach biznesowych i jak ważne jest to, abyśmy się wzajemnie, gospodarczo uzupełniali – dodał rozwijając swoją wypowiedź.

Niemcy jako partner gospodarczy Polski

Niemcy są odbiorcą jednej czwartej polskiego eksportu i dostawcą ponad jednej piątej towarów importowanych. Co ważne, jak wynika z raportu przygotowanego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) i KMPG, w opinii niemieckich inwestorów i przedsiębiorców, Polska jest najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie krajem regionu Europy Środkowo-Wschodniej. To widać, bo niemieckie firmy stworzyły w Polsce już ponad 370 tys. miejsc pracy, a 49% przedsiębiorców z Niemiec podkreśla, że gdyby mieli jeszcze raz ulokować swój kapitał w Polsce, z pewnością by to zrobili. To właśnie niemieccy przedsiębiorcy najczęściej inwestują w przemysł przetwórczy w Polsce, branżę motoryzacyjną, chemiczną i przemysł maszynowy. Niemcy przyciągają również wiele polskich przedsiębiorstw, które coraz częściej inwestują i tworzą miejsca pracy za zachodnią granicą, m.in. w branżach paliwowej, chemicznej, informatycznej, handlu i usługach. Obroty handlowe między naszymi krajami sięgają 87 mld euro rocznie.

- Polsko-niemiecka wymiana gospodarcza osiągnęła w ostatnich latach rekordowe tempo. Chcielibyśmy aby rozwijała się na polu innowacji i współpracy nauki z biznesem. Dzięki relacjom z firmami niemieckimi i bazując na ich dobrych praktykach budujemy w Polsce dualny system edukacji zawodowej odpowiadający na konkretne potrzeby rynku pracy. Stawiamy na młodych, kreatywnych ludzi, którzy w przyszłości będą gwarantem rozwoju gospodarczego – mówiła Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Zasłużeni dla polskiej gospodarki

Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze było okazją do wyróżnienia przedsiębiorstw, osób i instytucji, które od lat z powodzeniem współpracują na styku granic. Odznaki Honorowe za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstwo Gospodarki przyznało dwóm firmom z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – przedsiębiorstwu SITECH Sp. z o.o., producentowi elementów siedzisk samochodowych należącemu do grupy Volkswagen oraz firmie CCC Factory Sp. z o.o. z Polkowic, producentowi obuwia. Firmy te, oprócz działalności produkcyjnej, mają szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolenia zawodowego. Od lat efektywnie współpracują ze szkołami ponadgimnazjalnymi, organizują staże dla uczniów oraz doposażają pracownie edukacyjne w sprzęt niezbędny do praktycznej nauki zawodu.
Odznaczenie z Ministerstwa Gospodarki przyznano także Michaelowi Kernowi – dyrektorowi naczelnemu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Rafałowi Jurkowlańcowi, prezesowi Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W takcie Forum, Izba Przemysłowo-Handlowa w Dreźnie wyróżniła również Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego, która od lat działa na rzecz współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Niemcami.

Legnicka SSE w Zgorzelcu

Podczas spotkania, uczestnicy poznali też plany Ministerstwa Gospodarki, Zgorzelca i Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dotyczące rozszerzenia LSSE o ponad 70 ha terenów inwestycyjnych znajdujących się na terenie gminy miejskiej Zgorzelec. Wszystko po to, aby stworzyć wyjątkową ofertę dla lokowania biznesu w świetnie skomunikowanym, przygranicznym rejonie tej części Dolnego Śląska. Zgorzelecka Rada Miasta już jakiś czas temu podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na objęcie granicami Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej gruntów ANR położonych w granicach gminy, przy międzynarodowym szlaku komunikacyjnym – trasie E40, blisko autostrady A4, dróg krajowych nr 30 i 94 oraz w najbliższym sąsiedztwie Niemiec.

Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Jurkowlaniec dobrze ocenia ten projekt, dostrzegając w tej lokalizacji wiele atutów: - Rozległa sieć połączeń komunikacyjnych, wyspecjalizowane kadry, przyjazny samorząd i teren objęty granicami strefy ekonomicznej – to atuty, na jakie mogą liczyć inwestorzy chcący ulokować swój biznes w tej części Dolnego Śląska. To też najczęstsze wymogi jakie pojawiają się w rozmowach z potencjalnymi inwestorami. Dlatego chcemy powiedzieć im już dzisiaj, że wszystko co najlepsze do prowadzenia biznesu znajdą właśnie tutaj, w Zgorzelcu – powiedział o Zgorzelcu.  

Kolejną dobrą wiadomością, którą przekazał uczestnikom Forum Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, była informacja o wznowieniu od grudnia br. połączenia kolejowego na trasie Wrocław-Drezno. Linia ta cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych, którzy często wybierają ten środek transportu w drodze do pracy zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie granicy.

 

Polsko-niemieckie Forum Gospodarcze w Zgorzelcu

Bliska i oparta na zaufaniu polsko-niemiecka współpraca gospodarcza od lat przynosi efekty. Niemcy to główny partner handlowy Polski. Nasz kraj najwięcej importuje od sąsiadów zza Odry, ale Niemcy są też głównym kierunkiem eksportowym polskich towarów.  W roku ubiegłym Polska awansowała na 8 miejsce jako partner handlowy Niemiec.  Firmy  niemieckie od lat z powodzeniem lokują swoje biznesy w Polsce, m.in. na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie zainwestowały już prawie 5 mld zł.

Więcej…

Urząd Pracy podpisał projekt na wsparcie osób bezrobotnych

PUPW dniu 20 sierpnia 2015 r. Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu podpisał umowę Nr UDA-RPDS.08.01.00-02-025/15-00, o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Umowa została zawarta z Województwem Dolnośląskim - Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy w Wałbrzychu. Okres realizacji projektu od 01.05.2015 r. do 31.12.2015r. a jego budżet wynosi 1 081 900 zł. Projekt zakłada objęcie wsparciem 95 osób bezrobotnych.

Więcej…

Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze w Zgorzelcu

Bliska i oparta na zaufaniu polsko-niemiecka współpraca gospodarcza od lat przynosi efekty. Niemcy to główny partner handlowy Polski. Nasz kraj najwięcej importuje od sąsiadów zza Odry, ale Niemcy są też głównym kierunkiem eksportowym polskich towarów.  W roku ubiegłym Polska awansowała na 8 miejsce jako partner handlowy Niemiec.

Więcej…

Konferencja Malva II zapraszamy do udziału

Zaproszenie - MALVA IIStowarzyszenie „Aktywność Kobiet” serdecznie zaprasza na konferencję MALVA II. Odbędzie się ona 6 września w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu, przy ul. Parkowej 1 w godzinach 14.00- 18.00.

Więcej…

reklama

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że odwiedzana strona korzysta z plików cookies. W związku z powyższym użytkownik strony może domyślnie ustawić w przeglądarce poziom, czy, ile i jakie chce cookies. Brak takich ustawień będzie świadomym aktem woli i akcetpacji plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce prywatnosci.

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.

Wicej informacji o plikach cookies znajdziesz w serwisie http://wszystkoociasteczkach.pl/